Z MCKB o ekologicznym budownictwie

16.02.2014

O korzyściach inwestowania zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju debatowali w minioną środę (12.02.2014) goście pierwszej ogólnopolskiej konferencji „Zrównoważone budownictwo – tradycja i nowoczesność”. Konferencja odbyła się we wnętrzach łódzkiej zabytkowej Fabryki Grohmana, a jej organizatorem była firma budowlana MCKB.

 

Prelegenci i goście wydarzenia dyskutowali o zrównoważonym rozwoju w budownictwie, w tym o rewitalizacji zabytkowych miejsc, także w kontekście troski o zabytki i rozwój kultury. Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Do siedziby Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na terenie zrewitalizowanego Księżego Młyna, przybyło blisko 150 gości. 

W wydarzeniu udział wzięli m. in. Pani Kamila Kwiecińska – Trzewikowska, Miejski Konserwator Zabytków w Łodzi oraz Dyrektor Zarządu Nowego Centrum Łodzi, Błażej Moder. W konferencji uczestniczyli inwestorzy, deweloperzy, eksperci branżowi i wszyscy zainteresowani wdrażaniem w Polsce zasad zrównoważonego budownictwa. Goście mieli okazję zapoznać się z przykładami  zielonych budynków w naszym kraju, wynikami i analizami badań dotyczących realizacji tego typu projektów, w tym rewitalizacji terenów postindustrialnych.

– Jako generalny wykonawca rewitalizacji zabytkowej Fabryki Grohmana, postanowiliśmy szerzej porozmawiać o zrównoważonym budownictwie z branżowymi ekspertami, inżynierami i architektami – mówi Piotr Grabowicz, Prezes Zarządu MCKB. – Naszą misją, jako firmy odpowiedzialnej społecznie, jest propagowanie ekologicznej polityki budowlanej oraz energooszczędnej zabudowy i troski o środowisko naturalne.

5

Tomasz Sadzyński, Prezes ŁSSE S.A., o powrocie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej do fabykanckich korzeni

Konferencję podzielono na dwa bloki tematyczne. Pierwszy z nich poświęcono korzyściom płynącym  z zastosowania rozwiązań budownictwa zrównoważonego, certyfikacji BREEAM i LEED. Drugi panel konferencyjny dotyczył integracji dziedzictwa kulturowego miejsca w realizacji projektów. Przykładem tego typu inwestycji jest zrewitalizowana przez organizatora wydarzenia, zabytkowa XIX wieczna Fabryka Ludwika Grohmana,  którą goście konferencji mogli zobaczyć osobiście. Historię odnowionego przez MCKB obiektu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przybliżył w swojej prezentacji Prezes ŁSSE S.A., Tomasz Sadzyński. 

 Zrównoważone budownictwo staje się standardem, zorganizowana przez nas konferencja wpisała się w bardzo aktualny obecnie temat dotyczący ekologicznych rozwiązań stosowanych w budownictwie  – dodaje Piotr Grabowicz. – Wydarzenie było platformą wymiany doświadczeń ekspertów oraz niewątpliwie stało się inspiracją do dalszych dyskusji o przyszłości budownictwa w naszym kraju. Spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem specjalistów, bardzo pozytywną oceną merytoryki wydarzenia i naszej inicjatywy, którą mamy zamiar kontynuować.

6

Organizator wydarzenia – łódzka firma budowlana MCKB to generalny wykonawca obiektów przemysłowych, handlowych i użyteczności publicznej, polski National Champion branży budowlanej prestiżowego konkursu European Business Awards. Partnerami Merytorycznymi konferencji zostali: PwC – globalna organizacja świadcząca usługi doradcze oraz PLGBC – Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Partnerzy wydarzenia to: Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Business Centre Club Loża Łódzka – prestiżowy klub przedsiębiorców i największa w kraju organizacja zrzeszająca indywidualnych pracodawców

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: PolandToday, Builder, E-biurowce, EurobuildCEE EuropaProperty oraz TVP Łódź i Gazeta Wyborcza.

źródło: MCKB

foto: ŁSSE

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY