„Poland – a true special economic zone” – raport EY

24.02.2014

Dotychczasowa działalność specjalnych stref ekonomicznych (SSE) w Polsce zaowocowała inwestycjami wartymi ponad 20 mld euro oraz powstaniem 186 tysięcy nowych miejsc pracy. Jednak eksperci zwracają uwagę, że najlepsze warunki do inwestowania będą panowały u nas tylko do 30 czerwca 2014 roku. Później UE zmieni, na bardziej niekorzystne, zasady udzielania pomocy publicznej – wynika z raportu „Poland – a true special economic zone” przygotowanego przez firmę doradczą EY.

 

W związku z tym, że termin działalności polskich stref został wydłużony do końca grudnia 2026 roku, zdecydowanie poprawiła się perspektywa realizacji nowych projektów na terenie SSE przez inwestorów.  Ponad 6 tys. hektarów czeka na zagospodarowanie przez przedsiębiorców.

Mimo to pierwsza połowa 2014 roku to ostatni moment dla inwestorów na złożenie wniosków o zezwolenie na działalność w SSE na korzystniejszych warunkach. Od 1 lipca przyszłego roku Komisja Europejska zmieni warunki udzielania pomocy publicznej w całej UE, przez co intensywność wsparcia dla inwestorów ulegnie zmniejszeniu.

Prognozy spójne – będzie wzrost powyżej 3,0%

Jak wynika z analiz EY, w latach 2008-2012 skumulowany wzrost PKB w Polsce wyniósł 18,1% – zdecydowanie najwięcej spośród wszystkich krajów UE. W tym czasie cała gospodarka UE skurczyła się o 0,8%. Jednym z powodów tej sytuacji był ciągły napływ inwestycji do naszego kraju. Wśród kluczowych instrumentów używanych do zachęcania inwestorów znajdują się specjalne strefy ekonomiczne, w ramach których najważniejszą korzyścią dla przedsiębiorców są ulgi podatkowe. Prognozy ekonomiczne EY oraz instytutu Oxford Economics pokrywają się z prognozami wielu niezależnych instytucji finansowych.  Są one dla Polski pozytywne i przewidują wzrost PKB na poziomie 3,5% – 3,6% w 2016 roku. Jednocześnie od 1 lipca 2014 r. Komisja Europejska zmieni przepisy dotyczące pomocy publicznej w całej Unii Europejskiej oraz w Polsce. Będą one miały wpływ również na działanie inwestorów z SSE. Zmiany, o których mowa będą niekorzystane dla inwestorów. Dlatego, aby zabezpieczyć wsparcie w SSE na obecnych zasadach, należy uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności strefowej do końca czerwca 2014 r.

Polska strefą inwestycji

Polskie specjalne strefy ekonomiczne odnotowały stały wzrost i rozwój działalności w ciągu 18 lat swojego funkcjonowania. Zajmują obszar prawie 16 tys. ha, udzieliły niemal 1600 zezwoleń, na ich terenie powstało 186 tysięcy nowych miejsc pracy i zrealizowano inwestycje warte ponad 20 mld euro (dane na dzień 31.12.2012). Na inwestorów wciąż czeka ponad 6 tys. ha do wykorzystania, a dodatkowo powierzchnia ta może zostać powiększona jeszcze o kolejne 4 tysiące (obecny limit to 20.000 ha).

Wysokie notowania polskich SSE na świecie

5 spośród 14 polskich SSE znalazło się na liście międzynarodowego rankingu 50 najlepszych specjalnych stref ekonomicznych na świecie, przygotowanego przez fDi Magazine of the Financial Times. Najlepsze wyniki osiągnęła Katowicka SSE, zajmując 2. miejsce w Europie i 11. na świecie. Pozostałe strefy wyróżnione w rankingu to: Łódzka, Wałbrzyska, Pomorska oraz Starachowicka. Europejskie strefy wyróżniają się od innych przede wszystkim wysoką jakością infrastruktury oraz rozbudowaną siecią transportową.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią raportu EY

źródło: Ernst & Young

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY