Thanksgiving Business Mixer w Łodzi

24.02.2014

Około 90 przedsiębiorców i inwestorów  z Regionu Łódzkiego oraz zrzeszonych w Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce spotkało się z przedstawicielami lokalnych władz i Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na pierwszym Business Mixerze Izby zorganizowanym w Łodzi.

 

Zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z ofertą inwestycyjną miasta i regionu, a w szczególności z terenem Nowego Centrum Łodzi. Wycieczka po tym fragmencie miasta przebiegała pod hasłem rewitalizacji. Zaprezentowano realizowane właśnie inwestycje, tj. kompleks EC-1 oraz nowy dworzec Łódź Fabryczna, którego perony znajdą się 16 metrów pod ziemią uwalniając ponad 100ha atrakcyjnych terenów przeznaczonych dla prywatnych inwestorów. 

W towarzyszącym wydarzeniu panelu dyskusyjnym „Przyszłość Nowego Centrum Łodzi” wzięli udział Aleksandra Suszczewicz (Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna), Jarosław Bauc (doradca Prezydenta Łodzi), Jarosław Bator (PKP), Jarosław Kubaś (Deloitte) oraz Błażej Moder (Nowe Centrum Łodzi). W trakcie panelu przedstawili dalsze plany działań inwestycyjnych.  

Współorganizatorem spotkania była Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która ma doświadczenie zarówno we współpracy z amerykańskimi partnerami, jak i rewitalizacji obiektów poprzemysłowych.

W strefie ekonomicznej swoją działalność ulokowało 7 firm z USA, które zrealizowały łącznie 13 projektów inwestycyjnych, nakłady finansowe sięgnęły 2,6 mld złotych, a pracę znalazło ponad 4 tysiące osób.

Łódzka Strefa oferuje najwyższy poziom pomocy publicznej w Europie w postaci zwolnienia z podatku CIT, który na chwilę obecną może wynieść do 70% wartości nakładów inwestycyjnych lub dwuletnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników. Za ulokowaniem kapitału w Łodzi przemawia także położenie na mapie Europy. W pobliżu krzyżują się europejskie trasy północ-południe i wschód zachód, a na obrzeżach miasta funkcjonuje międzynarodowy port lotniczy i terminal kolejowy, z którego odjeżdża m.in. bezpośredni pociąg do Chin.  To wszystko stwarza idealne warunki do rozwoju firm z branży produkcyjnej jak i usługowych, w szczególności IT, BPO czy R&D.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, jako jedyna strefa w Polsce, ma za cel wspieranie rewitalizacji zabytkowych obiektów poprzemysłowych. Na terenie Księżego Młyna, dawnej przemysłowej dzielnicy Łodzi, dzięki zaangażowaniu inwestorów i zarządu Strefy, odnowiono wiele postindustrialnych budynków. Najnowszym przykładem jest przebudowa XIX-wiecznej fabryki Ludwika Grohmana, która pełni obecnie funkcję biurowca i centrum konferencyjnego. Fabryka Grohmana, w której mieści się siedziba Strefy, bardzo szybko znalazła uznanie w kraju i za granicą. Została doceniona na międzynarodowych targach Expo Real w Monachium, gdzie przyznano jej pierwszą nagrodę w konkursie John Jacob Astor na najlepszą nieruchomość komercyjną.

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY