Współpraca między ASP a ŁSSE

24.02.2014

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi chce razem z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną rozwijać współpracę z biznesem. Strefa zamierza m.in. prezentować możliwości ASP na spotkaniach z potencjalnymi inwestorami. List intencyjny dotyczący współpracy pomiędzy ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi a ŁSSE podpisali w środę rektor uczelni, prof. Jolanta Rudzka-Habisiak i prezes ŁSSE S.A., Tomasz Sadzyński.

 

Tomasz Sadzyński przypomniał, że obie instytucje współpracują już ze sobą, a w Strefie prezentowane są m.in. dzieła studentów i pedagogów uczelni.

„ŁSSE w swojej strategii w społecznej odpowiedzialności biznesu postawiła bardzo mocno na kulturę i sztukę, na to, aby animować wydarzenia kulturalne i wspierać to środowisko. Kultura powinna coraz częściej rozmawiać z biznesem, bo z tego są same korzyści, tym bardziej w mieście, które pretenduje do miana najbardziej kreatywnego miasta w Polsce” – podkreślił na spotkaniu z dziennikarzami Prezes ŁSSE S.A.

5

Od lewej: prof. Mariusz Włodarczyk, Prorektor ds. nauki, rozwoju i pozyskiwania funduszy, prof. Jolanta Rudziak – Habisiak, Rektor ASP, Tomasz Sadzyński, Prezes Zarządu ŁSSE S.A.

Rektor uczelni prof. Jolanta Rudzka-Habisiak przyznała, że za pośrednictwem Strefy ASP chce współpracować z biznesem. Liczy, że ta współpraca da szansę na rozwój karier studentów i absolwentów Akademii. „Jesteśmy zagłębiem kreatywnym w obszarze designu i sztuk pięknych. Widzimy ogromne pola współpracy pomiędzy uczelnią i naszymi programami dydaktycznymi a biznesem. Chcemy, żeby nasze programy dydaktyczne były realne, aby dany produkt opracowany w toku dydaktycznym był rzeczywiście wdrożony i obecny na rynku” – podkreśliła.

Rektor liczy, że firmy – wzorem niektórych – będą wspierać sztukę i tworzyć wewnętrzne galerie w swoich siedzibach, by kontakt ze sztuką stał się modą i trendem w polskim biznesie. Tomasz Sadzyński zapowiedział, że Strefa będzie organizować spotkania dla potencjalnych inwestorów, na których prezentowane będą możliwości ASP w Łodzi.

Absolwenci, a nawet studenci łódzkiej Akademii realizują projekty, lub pracują w wielu firmach m.in. fabrykach dywanów, firmach odzieżowych, czy produkujących np. płytki ceramiczne.

„Nam potrzebny jest doskonały PR, nagłośnienie i tworzenie baz danych. Taką rolę w pewnym sensie przejmie Akademickie Centrum Designu, żeby zdiagnozować i pilotować kariery naszych absolwentów i tworzyć im warunki do współpracy z biznesem” – dodał rektor uczelni. Na początku przyszłego roku ma zostać ogłoszony konkurs na dyrektora Centrum.

Akademickie Centrum Designu, które powstanie w zabytkowym budynku dawnej szkoły przy ul. Księży Młyn kosztować ma prawie 21 mln zł i ma być gotowa za niespełna trzy lata. ASP chce, aby było to centrum dydaktyczno-badawcze m.in. kształcące studentów, którzy będą realizować prace badawczo-rozwojowe dla przemysłu. W Centrum organizowane mają być też kursy i szkolenia, także dla dzieci, a ośrodek ma współpracować z zagranicznymi placówkami naukowymi. W zabytkowym budynku znajdą się też m.in. galerie.

ŁSSE od dwóch lat przyznaje nagrody im. Henryka Grohmana w kategoriach „Inwestor” i „Ważne dla Łodzi”. W ten sposób zachęca przedsiębiorców do inwestowania w sztukę i wspierania zdolnych artystów.

źrodło: ŁSSE, PAP

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY