Fabryka Grohmana „pod bronią”

27.02.2014

Z okazji Dnia Niepodległości Republiki Mołdawii w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej będzie można zobaczyć unikatową kolekcję mołdawskiej broni białej. Niektóre eksponaty liczą sobie nawet kilka tysięcy lat!

W dniu 25 września Iurie Bodrug, Ambasador Republiki Mołdawii, Jolanta Chełmińska, Wojewoda Łódzka oraz Pavel Scura, Konsul Honorowy Republiki Mołdawii dokonają uroczystego otwarcia wystawy broni z kolekcji Petru Costina*.

 

Od następnego dnia do 8 października ekspozycja udostępniona zostanie szerszej publiczności. W godz. 10-16 można będzie obejrzeć ją w sali konferencyjnej Fabryki L.Grohmana, na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Partnera wydarzenia. Wstęp wolny.

Prezentowana w Łodzi kolekcja zawiera zbiór starożytnej i średniowiecznej broni myśliwskiej. Eksponaty zbierane były przez 40 lat, a opis niektórych pozycji znajduje się w mołdawskiej encyklopedii. Dotychczas ekspozycja broni prezentowana była 50 razy, m.in. na Węgrzech, w Rumunii i we wszystkich muzeach w Mołdawii. Powstała nawet poświęcona jej specjalna edycja znaczków i pocztówek. 

O kolekcjonerze

*Petru Costin urodził się 18 maja 1958 r. we wsi Seliste Noua, w Republice Mołdawii, w Międzynarodowy Dzień Muzeów. Wychowywał się w wierzącej rodzinie prawosławnej w Besarabii. Od dziecka przejawiał zainteresowania kolekcjonerskie, i jak większość dzieci zaczął od zbierania długopisów…

Petru Costin z wykształcenia jest ekonomistą i twórcą Muzeum Służby Celnej Republiki Mołdowy, kuratorem i organizatorem narodowego życia kulturalnego i wymian międzykulturowych. Od 40 lat Petru Costin jest także kolekcjonerem, a swoją pasją zaraził syna Andrieja. Rodzina Costinów kolekcjonuje ikony, monety, podkowy, broń białą, a także mundury generałów, marszałków i admirałów.

Petru Costin jest twórcą blisko 40 wystaw w kraju i za granicą. Uhonorowany orderem Cuv. Paisie Velicikovski drugiego stopnia – udekorowany przez metropolię Kiszyniowa i Całej Mołdowy oraz złotym medalem Międzynarodowej Akademii Informatyzacji ONZ.

 

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY