PhotoDay w rewitalizowanej fabryce Ludwika Grohmana i obchody 150-tej rocznicy urodzin Henryka Grohmana

27.02.2014

3 listopada miłośnicy fotografii spotkali się na terenie Kompleksu ŁSSE SA, przy ul. Tymienieckiego 22/24. Zorganizowano tu, wspólnie z firmą MC Kontrakty Budowlane PhotoDay w rewitalizowanej fabryce Ludwika Grohmana, który był częścią obchodów 150-tej rocznicy urodzin Henryka Grohmana, które przypadały 2 listopada. Następnego dnia zaproszeni goście świętowali wraz z ŁSSE SA 150-tą rocznicę urodzin Henryka Grohmana.

Uczestnicy PhotoDay (około 100 osób) zostali podzieleni na trzy grupy (na godz. 12.00, 13.00 i 14.00). Wydarzenie rozpoczęło się krótką prezentacją ŁSSE SA w budynku Hydroforni, która dotyczyła rewitalizowanego obiektu. Uczestnicy mogli również obejrzeć film promocyjny kampanii „Łódzkie – Strefa Biznesu Szyta na Miarę”. Następnie, razem z Panią Anną Grabowską z firmy AGG Architekci Grupa Grabowski oraz Panem Michałem Frandzlem, Menedżerem Kontraktu z firmy MC Kontrakty Budowlane udali się do rewitalizowanej fabryki, gdzie mieli czas na robienie zdjęć oraz kręcenie filmów. Nadesłane prace zostaną opublikowane na stronie internetowej ŁSSE SA oraz na FanPage’u strefowym na Facebooku. Autorzy trzech najlepszych zdjęć zostaną nagrodzeni upominkami.

4 listopada, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA wraz z Muzeum Książki Artystycznej, Niemieckim Towarzystwem Kulturalno – Społecznym w Łodzi, Okręgową Izbą Radców Prawnych oraz zaproszonymi gośćmi obchodzili 150-tą rocznicę urodzin Henryka Grohmana. Zaproszeni goście spotkali się o godz. 15.00 przy grobie Henryka Grohmana na Cmentarzu Ewangelickim przy ul. Ogrodowej. Kolejnym etapem wydarzenia było spotkanie w domu Traugotta Grohmana przu ul. Targowej 81, a o 17.30 goście przenieśli się do siedziby Okręgowej Izby Radców Prawnych (ul. Tylna 14), gdzie urodził się Henryk Grohman. Wieczór zakończył się w Muzeum Książki Artystycznej znajdującym się w willi Henryka Grohmana przy ul. Tymienieckiego 24. O godzinie 19.00 goście zostali przywitani przez Tomasza Sadzyńskiego, Prezesa Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA oraz Jadwigę Tryzno, Dyrektora Muzeum Książki Artystycznej.  Podczas spotkania miało miejsce odsłonięcie portretu Henryka Grohmana w stylu Witkacego (autorstwa Statysa Eidrigevivius’a) oraz wręczenie pamiątkowych cegieł od ŁSSE SA dla zasłużonych:

– dla Iwony Śledzińskiej – Katarasińskiej, twórczyni Fundacji Księży Młyn w podziękowaniu za pamięć o Księżym Młynie,
– dla dr Dariusza Kacprzaka w podziękowaniu za „żywą pamięć” o Henryku Grohmanie, Jego dokonaniach i pasjach kolekcjonerskich,
– dla Pawła Spodenkiewicza w podziękowaniu za „żywą pamięć” o Henryku Grohmanie, Jego dokonaniach i pasjach kolekcjonerskich.

Ponadto, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA, biorąc przykład z sylwetki Henryka Grohmana – najznamienitszego łódzkiego donatora sztuki, jednego z twórców Łodzi przemysłowej – chce zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w sztukę, wspierania zdolnych artystów oraz społecznej odpowiedzialności biznesu. Podczas wydarzenia, ogłoszono nominację do kolejnej Nagrody im. Henryka Grohmana za rok 2012.

Wśród nominowanych przedsiębiorców znaleźli się:

– Ceramika Paradyż – za kilkuletnie wsparcie Festiwalu Design’u odbywającego się w Łodzi,
– BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego – za świetlice środowiskową
– Indesit Company Polska – za program Jonatan wspierający młodych ludzi z trudnych środowisk,
– Prowell – za pomoc okazaną Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.

Wśród nominowanych osób znaleźli się:

– Ireneusz Kowalewski – za 20 lat Oscarów Jazzowych,
– dla ks. Waldemara Sondki – za Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi oraz Europejskie Centrum Kultury „Logos” w Łodzi,
– dla Irminy Kubiak i Jacka Kłaka – za sprowadzenie do Łodzi mody (FashionPhilosophy Fashion Week Poland) w jej najlepszym wydaniu.

Nagrody zostaną wręczone w maju 2013 r.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzeń:

– PhotoDay w rewitalizowanej fabryce Ludwika Grohmana
– Obchody 150-tej rocznicy urodzin Henryka Grohmana

 

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY