Premier Donald Tusk zachęca do inwestowania w SSE

27.02.2014

Premier Donald Tusk spotkał się w Łowiczu z przedstawicielami 14 specjalnych stref ekonomicznych funkcjonujących na terenie Polski. –Zastanawialiśmy się, co jeszcze możemy zrobić, aby tych inwestycji było więcej. Zależy mi na tym, aby te inwestycje pojawiały się teraz, kiedy mamy największe problemy na rynku pracy. Dlatego będziemy przygotowywali dodatkowe zachęty, ulgi, bonusy dla tych inwestorów, którzy zdecydują się w najbliższym czasie na inwestycje w Polsce. A jest się o co bić – powiedział Donald Tusk na sobotniej konferencji prasowej. W spotkaniu wziął udział m.in. Tomasz Sadzyński – Prezes Zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Mówiąc o spotkaniu przyznał też, że usłyszał wiele uwag krytycznych na temat administracji, która potrzebuje zbyt dużo czasu na podejmowanie stosownych decyzji. Tusk przypomniał, że podjęto decyzję o przedłużeniu działania stref ekonomicznych do roku 2026 roku. Jak ocenił, Polska może stać się „rajem inwestycyjnym” w UE. Jak podał, w latach 2008-2013 wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych w naszym kraju osiągnął wartość 155 miliardów euro. W Polsce funkcjonuje 14 specjalnych stref ekonomicznych, które zajmują 16 tys. ha. Strefy zlokalizowane są na terenach 146 miast i 210 gmin. Do I kw. 2013 r. przedsiębiorcy działający na ich terenie zainwestowali blisko 88 mld zł i utworzyli 185 tys. miejsc pracy. 

3

1 

Premier Donald Tusk przyjechał do Łowicza również, aby odwiedzić nową bazę logistyczno-magazynową firmy United Oilfield Services.

United Oilfield Services (UOS) to firma oferująca usługi związane z poszukiwaniem i udostępnianiem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej. Bazuje ona na amerykańskich technologiach i doświadczeniu i oferuje usługi dla firm posiadających koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego. Kamień węgielny pod budowę bazy wmurowano w ubiegłym roku. Inwestycja jest warta ponad 35 mln zł. Pracę w bazie ma znaleźć co najmniej 120 osób.

W Łowiczu ma być magazynowany sprzęt specjalistyczny oraz świadczone będą usługi instalowania, montażu, remontów i przeglądów urządzeń sejsmicznych, wiertniczych, urządzeń używanych do badań geofizycznych, wierceń poszukiwawczych i eksploatacyjnych oraz szczelinowania hydraulicznego. 

Premier zwrócił uwagę, że potencjał Polski jest duży, skoro tacy przedsiębiorcy i takie firmy są gotowe tu inwestować. Według niego gaz łupkowy i ropa, która zawarta jest w łupkach „to przede wszystkim szansa na większą niezależność energetyczną”, a to przełoży się na ceny gazu. Jak mówił na przygotowanie do wydobywania gazu łupkowego wydanych ma być ok. 5 mld zł.

10

na zdjęciu (od lewej): Paweł Bejda, Wicewojewoda Łódzki, Denis McKee, Prezes Zarządu United Oilfield Services

Po spotkaniu Premiera Donalda Tuska z przedstawicielami Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce odbyła się uroczystość otwarcia Bazy Logistyczno – Magazynowej United Oilfield Services. Paweł Bejda, Wicewojewoda Łódzki, wręczył Prezesowi UOS (Denis McKee) w imieniu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej litografię Witolda Warzywody. 

źródło: http://polska.newsweek.pl

zdjęcia: Łódzki Urząd Wojewódzki, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY