Qrek polski – Zbigniew Zamachowski & Gołębiewski Q Band

27.02.2014

Piosenki ludowe i miejskie zainspirowały koncertmistrza orkiestry Filharmonii Łódzkiej, Tomasza Gołębiewskiego oraz założony przez niego zespół „Gołębiewski Q Band” do stworzenia oryginalnego projektu „Qrek polski”. Po wcześniejszym, granym z wielkim powodzeniem nie tylko w salach koncertowych „QuintophoniQ” z Krzesimirem Dębskim i Leszkiem Kułakowskim oraz przygodzie z jazzem – przyszedł czas na kolejne łączące różne style przedsięwzięcie.

Do projektu Qrek Polski zespół zaprosił Zbigniewa Zamachowskiego.

 


Artysta, oprócz tego, że występuje w produkcjach filmowych i teatralnych, pasjonuje się również dźwiękiem – jest absolwentem szkoły muzycznej, a dziś komponuje muzykę do etiud filmowych oraz piosenek, które sam wykonuje. Z Łodzią związany jest od najmłodszych lat. W 1985 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim tutejszej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. W filmie zadebiutował jeszcze przed ukończeniem studiów, w 1981 r., rolą w „Wielkiej majówce” Krzysztofa Rogulskiego. Na deskach teatru po raz pierwszy wystąpił dwa lata później. Dziś za znakomite kreacje aktorskie na swoim koncie ma wiele prestiżowych nagród, m.in. Nagrodę I stopnia im. Stanisława Wyspiańskiego za osiągnięcia aktorskie w teatrze i filmie oraz Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawaną przez redakcję miesięcznika „Teatr”. Do swoich najważniejszych nagród zalicza także Nagrody Akademii Telewizyjnej „Wiktory” (1993, 1996 i 1997), „Złotą Kaczkę” (1993), Złoty Krzyż Zasługi – za zasługi w pracy artystycznej (2005) oraz Polskie Nagrody Filmowe – „Orły” (2002, 2004).

Na pytanie, dlaczego zdecydował się wziąć udział w projekcie Tomasza Gołębiewskiego, Zamachowski odpowiada z uśmiechem: „Bo jeszcze nigdy nie śpiewałem „Miała baba koguta”!”.

„Qrek Polski” to piosenki miejskie i ludowe, charakterystyczny aktorski głos i jazzująco-folkowy skład instrumentalny, a to wszystko zebrane w dających dużo radości nowych aranżacjach, których autorem jest łódzki artysta, Maciej Latalski.
Z popularnych pieśni biesiadnych, oprócz wspomnianej wcześniej piosenki „Miała baba koguta” usłyszymy również polską piosenkę tradycyjną „Pije Kuba do Jakuba” anonimowego autora, polską balladę kresową z I poł. XIX w. „Hej, sokoły!” oraz słynny „Mały biały domek”. Co jeszcze? Te tytuły znamy wszyscy: „Bal u weteranów”, „Na Gnojnej”, „Szła dzieweczka do laseczka” oraz „Cicha woda brzegi rwie”. Czego możemy się spodziewać po Qrku polskim?

Z pewnością dobrej zabawy!

Zachęcamy do posłuchania nagrań z projektu Qrek Polski

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY