Wicepremier Janusz Piechociński i Prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski w ŁSSE

28.03.2014

W dniu 27 marca br. w siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. miało miejsce spotkanie Wicepremiera, Ministra Gospodarki, Janusza Piechocińskiego i przedstawicieli specjalnych stref ekonomicznych w Polsce z Prezesem Najwyżej Izby Kontroli, Krzysztofem Kwiatkowskim. Jednym z powodów spotkania były trzy raporty przygotowane przez NIK po kontrolach przeprowadzonych w SSE.

 

Wicepremier Janusz Piechociński i Prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski w ŁSSE Wicepremier Janusz Piechociński i Prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski w ŁSSE Wicepremier Janusz Piechociński i Prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski w ŁSSE

Prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski podsumował, że wnioski są budujące, a bilans funkcjonowania SSE pozytywny. – Strefy kreują miejsca pracy, pomagają lokalnym społecznościom; to miejsca nowoczesnego przemysłu i technologii – podkreślał Prezes NIK. Dodał również, że najlepsze SSE to Łódzka, Katowicka i Pomorska. 

Wicepremier natomiast przypomniał, że rząd przyjął ostatnio projekt założeń o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Wprowadzają one ułatwienia w prowadzeniu firm na obszarze SSE. Jest to ważny krok, który zwiększa konkurencyjność polskiej gospodarki. Przedsiębiorcy strefowi przyczyniają się do wzrostu eksportu polskich towarów, co w rezultacie prowadzi do wzrostu PKB. 

Kończy się nasza przewaga, z którą wchodziliśmy do Unii Europejskiej, niższe ceny nieruchomości, niższe płace – podkreśla Wicepremier Piechociński. – Dzisiaj widać, że najważniejsze jest zdobyte doświadczenie, wysoka ocena polskich inżynierów, świetna ocena możliwości współpracy z uczelniami – dodał szef resortu gospodarki. 

Po pierwszej części spotkania Wicepremier, Minister Gospodarki, Janusz Piechociński, Prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski i Prezes ŁSSE S.A., Tomasz Sadzyński, odwiedzili zakład Haering Polska w Piotrkowie Trybunalskim. Jest to spółka z kapitałem niemieckim, która od 2005 r. działa na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Anton Haering – właściciel firmy, przedstawił gościom jej działalność w Polsce i ŁSSE, plany na przyszłość oraz współpracę z Centrum Kształcenia Ustawicznego Nowoczesnych Technologii w Łodzi w zakresie kształcenia dualnego.

Wicepremier Janusz Piechociński i Prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski w ŁSSE Wicepremier Janusz Piechociński i Prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski w ŁSSE Wicepremier Janusz Piechociński i Prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski w ŁSSE

W Polsce funkcjonuje 14 specjalnych stref ekonomicznych. Ich łączna powierzchnia na koniec 2013 roku wynosiła ponad 16,2 ha. Obejmowała tereny zlokalizowane w 151 miastach i 217 gminach. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w SSE zainwestowali w 2013 roku ponad 93,1 mld PLN i zatrudnili około 266,7 tys. osób. 

Relacja z wydarzenia w Łódzkich Wiadomościach Dnia, onet.pl, Dziennik Łódzki, TV Toya

Wicepremier Janusz Piechociński i Prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski w ŁSSE Wicepremier Janusz Piechociński i Prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski w ŁSSE  

 

 

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY