O inwestycjach w Łodzi – konferencja prasowa

05.06.2014

4 czerwca na terenie ŁSSE odbyła się konferencja prasowa dotycząca inwestycji w Łodzi, w której udział wzięli Tomasz Sadzyński, Prezes Zarządu ŁSSE S.A. oraz Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi. 

W tym roku ŁSSE wydała już 10 zezwoleń na działalność. Tomasz Sadzyński, Prezes Zarządu ŁSSE S.A., liczy, że do końca czerwca wydanych ich zostanie około 30, bowiem z tyloma inwestorami ŁSSE prowadzi obecnie rozmowy. Zwiększone zainteresowanie inwestycjami w strefie związane jest m.in. ze zmniejszającą się od lipca wysokością pomocy publicznej dla inwestorów. 

– To będzie swoisty rekord, bo nigdy nie było tak dużej liczby projektów. Do tej pory rekordową liczę zezwoleń – 25 – wydano w 2010 roku. Jest to spowodowane m.in. tym, że inwestorzy zauważyli, iż zmienia się pomoc publiczna i decyzją UE nie będzie ona już tak wysoka jak wcześniej – powiedział na konferencji Tomasz Sadzyński.

Obecnie ŁSSE na terenie woj. łódzkiego miała najwyższą dopuszczalną pomoc publiczną – mały inwestor wchodzący do strefy mógł odliczyć od podatku 70 proc. nakładów inwestycyjnych lub kosztów utworzenia nowych miejsc pracy, średni – 60 proc., a duży – 50 proc.

– Od 1 lipca wysokość pomocy publicznej się obniża – duży inwestor będzie mógł mieć 35 proc. zwolnienia, średni – 45 proc. a mały – 55 proc. – wyjaśnił Prezes ŁSSE S.A. 

Pod koniec maja rząd zdecydował, że Łódzka SSE powiększy się o ok. 11 ha. Dzięki temu mają powstać nowe inwestycje za ponad 236 mln zł i 590 nowych miejsc pracy. Strefą objęte zostały m.in. atrakcyjne tereny inwestycyjne na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego i Rydza-Śmigłego w Łodzi. Działka o powierzchni 1,5 ha była wcześniej wyceniona na 9,2 mln zł. 

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska liczy, że dzięki włączeniu tego terenu do strefy uda się pozyskać inwestora i uzyskać wyższą cenę. Działka ma zostać wystawiona przez miasto na przetarg prawdopodobnie we wrześniu, po uzyskaniu nowej wyceny. 

– Jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie to przetarg łączony z wydaniem zezwolenia na działalność w ŁSSE. To wszystko będzie zależało od tego, czy inwestor będzie chciał funkcjonować w strefie, czy poza nią. Oba warianty są możliwe. Tam mogą powstać przede wszystkim obiekty biurowe dla branży BPO (usługi dla biznesu) i IT – dodał Tomasz Sadzyński, Prezes ŁSSE S.A.

Według szacunków może tam powstać nawet 400 nowych miejsc pracy przy nakładach inwestycyjnych na poziomie 37 mln zł. 

Przez 17 lat istnienia ŁSSE w Podstrefie Łódź pojawiło się 47 firm, które zainwestowały niemal 3 mld zł i stworzyły ponad 10,5 tysiąca miejsc pracy. To w sumie 1/3 wszystkich inwestycji w ŁSSE. 

– Wcześniej, bo już 6 i 9 czerwca będziemy mieć przyjemność przedstawić inwestorów, którzy planują nowe zatrudnienia. To potwierdzenie tego, co nie tak dawno mówiłam o tym, że w Łodzi powstanie minimum 3,5 tys. nowych miejsc pracy do końca 2014 roku – – zapowiada prezydent Hanna Zdanowska.

O inwestycjach w Łodzi - konferencja prasowa O inwestycjach w Łodzi - konferencja prasowa 

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY