World Investment Report 2014: szczęśliwa trzynastka dla Polski

27.06.2014

Polska utrzymała się w ścisłej czołówce najbardziej perspektywicznych lokalizacji na świecie dla inwestycji zagranicznych, a nawet poprawiła swoją pozycję – wynika z World Investment Report 2014 przygotowanego przez UNCTAD.

Światowa premiera raportu miała miejsce 24 czerwca w siedzibie PAIiIZ.

Według UNCTAD, Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju, napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) na świecie ponownie zaczął rosnąć, ale nie osiągnął jeszcze poziomu sprzed kryzysu. Na znaczeniu traci Unia Europejska, a zyskują kraje rozwijające się i transformacji ustrojowej, które stanowią już połowę 20 największych odbiorów BIZ na świecie. W przedkryzysowym 2007 r. UE była zarówno największym inwestorem jak i regionem goszczącym BIZ na świecie. W 2013 r. kraje Wspólnoty zainwestowały za granicą 20% wartości BIZ UE z 2007r. a przyjęły 28%. Ich udział w światowym odpływie BIZ w zeszłym roku spadł z 55% w 2007 r. do 20%, a w napływie analogicznie z 40% do 20%.

W przypadku Polski, wyniki napływu BIZ stanowią powielenie danych NBP, który liczy nie tylko nowe inwestycje typu greenfield, lecz również kapitał w tranzycie czy fuzje i przejęcia. Dlatego wyniki napływu BIZ do Polski w ubiegłym roku – 6 mld USD, nie są niepokojące.  

– Polska znalazła się na szóstej pozycji w Europie pod względem wartości projektów inwestycyjnych typu greenfield przyciągniętych w 2013 r. – zaznaczył obecny na konferencji profesor Zbigniew Zimny, ekspert ONZ ds. BIZ. – Nadal jesteśmy  najatrakcyjniejszym dla inwestycji krajem w regionie i jednym z najbardziej atrakcyjnych w Europie – dodał, komentując raport UNCTAD.

Według badania przeprowadzonego przez UNCTAD wśród szefów globalnych korporacji, Polska należy do najbardziej atrakcyjnych lokalizacji inwestycyjnych na świecie w latach 2014-2016. Z miejsca 14, które zajmowała przez dwa lata z rzędu, Polska awansowała na szczęśliwe trzynaste. W pierwszej dwudziestce znalazło się tylko pięć krajów europejskich, a Polska jest jedynym z Europy Środkowo-Wschodniej.

źródło: PAIiIZ

treść raportu: UNCTAD

 

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY