Badania i rozwój w Polsce w 2014 – raport Deloitte

29.07.2014

Tegoroczne badanie firmy doradczej Deloitte okazało się źródłem niezwykle cennych informacji na temat podejścia lokalnych przedsiębiorstw do badań i rozwoju (B+R).

Ankietę przeprowadzono wśród 330 spółek z Europy Środkowej prowadzących działalność w dziesięciu krajach regionu – Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Estonii, na Węgrzech, Łotwie, Litwie, w Polsce, Rumunii i na Słowacji. 

Działalność badawczo rozwojowa w Europie Środkowej może przeżyć prawdziwy rozkwit w najbliższych 5 latach. Rośnie liczba firm w Europie Środkowej, które zamierzają zwiększyć wydatki na badania i rozwój (B+R) w najbliższym czasie. Przedsiębiorcy oczekują zmian w systemie zachęt, w tym wprowadzenia systemu mieszanego oraz zwiększenia pewności w zakresie definicji tego typu działalności i wydatków kwalifikujących się do niej – wynika z II edycji raportu „Badania i rozwój w Polsce. Raport 2014” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

W porównaniu z ubiegłorocznym badaniem wzrosła liczba firm, które planują zwiększyć wydatki na badania i rozwój w krótkiej i dłuższej perspektywie, w stosunku do poziomu wydatków poniesionych w roku 2013. W perspektywie dwóch najbliższych lat taki plan ma ponad 47 proc. badanych przez Deloitte firm z Polski. W dłuższej, 5-letniej perspektywie, zwiększenie nakładów na ten cel planuje aż 61 proc. respondentów.  Średnia dla regionu Europy Środkowej to odpowiednio 41 i 57 proc. Najbardziej optymistyczni w tym zakresie są przedsiębiorcy z Rumunii, blisko 80 proc. z nich deklaruje, że zwiększy wydatki na B+R w ciągu 3 – 5 lat wobec nakładów poniesionych w 2013 roku. Dla przedsiębiorców, którzy zamierzają inwestować w badania i rozwój kluczowa jest dostępność atrakcyjnych zachęt oraz wykwalifikowanej, doświadczonej i dostępnej kosztowo kadry badawczej.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią raportu

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY