400 gości na konferencji „S8-Inwestycje nam po drodze”

15.05.2015

Konferencja „S8-Inwestycje nam po drodze”, pod patronatem Ministerstwa Gospodarki, zorganizowana została przez cztery specjalne strefy ekonomiczne (Łódzką, Wałbrzyską, Warmińsko-Mazurską i Suwalską), których tereny inwestycyjne ulokowane są wzdłuż trasy S8.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Cezary Gabryjączyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, Krzysztof Kwiatkowski, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, Andrzej Owczarek, Senator RP, Jolanta Chełmińska, Wojewoda Łódzki, Marszałkowskie i Wicemarszałkowie województw wzdłuż S8 (Bogdan Dyjuk, Wicemarszałek Woj. Podlaskiego, Leszek Ruszczyk, Wicemarszałek Woj. Mazowieckiego, Witold Stępień, Marszałek Woj. Łódzkiego, Cezary Przybylski, Marszałek Woj. Dolnośląskiego), a także przedsiębiorcy oraz samorządowcy.

Przed oficjalnym rozpoczęciem konferencji, odbyły się dwa panele eksperckie. Pierwszy z nich pn. „Dobre praktyki w zakresie kompleksowych działań służących pozyskaniu inwestorów i stymulowaniu rozwoju gospodarczego regionu”, zorganizowany przez firmę doradczą PwC, zebrał prawie 100 uczestników: Przewodniczących i Dyrektorów Sejmików Województw RP oraz samorządowców. Drugi panel, poprowadzony przez Łódzką Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. we współpracy z Urzędem Miasta w Zduńskiej Woli, dotyczył wykorzystania potencjału drogi ekspresowej S8 dla rozwoju społeczno-gospodarczego Województwa Łódzkiego.

 

400 gości na konferencji „S8-Inwestycje nam po drodze” 400 gości na konferencji „S8-Inwestycje nam po drodze” 400 gości na konferencji „S8-Inwestycje nam po drodze”

 

 – Dziś spotykamy się w symbolicznym miejscu, tak mniej więcej w połowie drogi między Wałbrzychem a Suwałkami. W regionie gdzie krzyżują się największe autostrady A1 i A2, i mieście, które czekało od lat na S8 i nadal czeka na S14. Nic zatem dziwnego, że połączyło nas hasło „inwestycje nam po drodze” – rozpoczął oficjalną część konferencji Tomasz Sadzyński, Prezes ŁSSE S.A.

– Droga ekspresowa S8 – od Wałbrzycha aż po Białystok – połączyła nas i mamy nadzieję, że połączy też w przyszłości samorządy i inwestorów. Przygotowaliśmy dla Was ofertę inwestycyjną, z której mamy nadzieję, że skorzystacie. – dodała Barbara Kaśnikowska, Prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” Sp. z o.o.
Po powitaniu gości konferencji głos zabrał Andrzej Owczarek, Senator RP– spiritus movens trasy S8 w Województwie Łódzkim, który przybliżył historię działań na rzecz S8 w Województwie Łódzkim oraz podziękował tym, którzy mieli największy wkład w jej rozwój.
– Dobra i rozległa sieć drogowa to podstawa sukcesu każdej inwestycji. Dlatego podejmujemy starania, aby trasy ekspresowe stały się synonimem pozytywnego klimatu gospodarczego w regionach, przez które przebiegają – podkreśliła w swoim wystąpieniu Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki.

400 gości na konferencji „S8-Inwestycje nam po drodze” 400 gości na konferencji „S8-Inwestycje nam po drodze” 400 gości na konferencji „S8-Inwestycje nam po drodze” 

– Partnerzy biznesowi rządowych agencji często wskazywali, że infrastruktura drogowa jest jednym z obszarów, który przeszkadza im w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Dzisiaj, wraz z rozwojem infrastruktury drogowej ta przesłanka zanika. Co więcej tworzona tzw. szybka infrastruktura drogowa staje się nowym bodźcem dla inwestorów – powiedział Cezary Gabryjączyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

W kolejnej części konferencji, głos zabrali Prezesi SSE, Organizatorzy konferencji, którzy przedstawili przebieg trasy od Wrocławia do Białegostoku. W swoich wystąpieniach, przedstawili ofertę inwestycyjną i wolne tereny przy S8, które czekają na inwestorów.
O zaletach i korzyściach płynących z sąsiedztwa trasy szybkiego ruchu, opowiedzieli również samorządowcy i przedsiębiorcy z regionów, przez które przebiega trasa. Województwo Łódzkie w tej części reprezentował Marek Cieślak, Wiceprezydent Łodzi oraz Paweł Łuczka, Prezes Zarządu Spółek Grupy Paradyż, który podsumował, że obecność przy trasie S8, to nie tylko skrócenie łańcucha dostaw, ale również bezpłatna promocja firmy. 

Podczas wydarzenia, podpisane zostały dwa porozumienia: pomiędzy czterema SSE o wsparciu inwestycyjnym dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz pomiędzy Marszałkami pięciu województw wzdłuż S8 o wspólnej promocji i wspieraniu lokalnych inicjatyw związanych z trasą. Każde z porozumień podpisali również Pani Minister Ilona Antoniszyn-Klik, Pan Minister Cezary Gabryjączyk, Pani Wojewoda Jolanta Chełmińska. Krzysztof Kwiatkowski, Prezes NIK, został żartobliwie poproszony, aby skontrolować prawidłowość procedury.

Podczas wydarzenia odczytano również list od Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

  

400 gości na konferencji „S8-Inwestycje nam po drodze” 400 gości na konferencji „S8-Inwestycje nam po drodze” 400 gości na konferencji „S8-Inwestycje nam po drodze”

 S1, S3, S6, S7, S8, S69 to drogi, przy których Specjalne Strefy Ekonomiczne będą oferowały grunty pod inwestycje dla sektora MŚP. Przed władzami samorządowymi oraz specjalnymi strefami ekonomicznymi ulokowanymi wzdłuż tras szybkiego ruchu stoi ważne zadanie. Muszą one podjąć spójne działania komunikacyjno-promocyjne oraz inwestycyjne, dzięki którym uda się pozyskać nowe projekty inwestycyjne, a co za tym idzie, stworzyć nowe miejsca pracy. Głównym celem konferencji była prezentacja, na przykładzie S8 – drogi ekspresowej pięciu województw i czterech specjalnych stref ekonomicznych, jakie dobre praktyki zostały już wdrożone przez samorządowców i jaki potencjał gospodarczy niesie za sobą sąsiedztwo trasy Wrocław-Łódź-Białystok.

 

Zachęcamy do zapoznania się z:

treścią porozumienia pomiędzy Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi,

treścią porozumienia pomiędzy Marszałkami pięciu województw,

prezentacją czterech SSE dotyczącą przebiegu trasy S8 od Wrocławia do Białegostoku. 

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY