Wyżyna Lotnicza – projekt rozpoczęty

30.06.2015

W siedzibie PAIiIZ, 9 sygnatariuszy podpisało list intencyjny w sprawie utworzenia Wyżyny Lotniczej. Na łuku Łódź-Radom-Dęblin powstanie hub lotnictwa wojskowego.

Nowy klaster to szansa na kolejne inwestycje lotnicze i kosmiczne oraz kilka tysięcy miejsc pracy w regionie.

Projekt trzeciego, po Dolinie Lotniczej i centrum lotniczym w Południowo – Zachodniej Polsce, klastra lotniczego w Polsce został zapowiedziany na początku maja przez ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka podczas wizyty w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. – Polska ma ambicje, by stać się międzynarodowym centrum szkolenia pilotów wojskowych. Mamy takie ambicje i mamy takie tradycje, i budujemy potencjał realizacji tego projektu – mówił wówczas minister Siemoniak.
List intencyjny zakłada połączenie i dalszą rozbudowę potencjału produkcyjnego, serwisowego, badawczego i szkoleniowego trzech miast: Dęblina, Łodzi i Radomia. Wyżyna Lotnicza będzie między innymi oferować kursy dla polskich pilotów wojskowych oraz dla lotników z innych armii. Filarami edukacyjnymi ma być Szkoła Orląt, czyli obecnie modernizowana Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie oraz 42. Baza Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Obie te placówki dysponują bogatą paletą trenażerów i symulatorów, pozwalających szkolić pilotów na różne typy statków powietrznych. Swoje wsparcie edukacyjne zapowiedziały również Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu.
Impulsem dla powstania klastra jest m.in. przetarg na helikoptery, w którym jako jedyna do ostatniego etapu została zakwalifikowana oferta Airbusa. Airbus Helicopters planuje ulokowanie w Polsce linii montażowej śmigłowców H225M (w Łodzi) oraz produkcji wirników i przekładni. Koncern zapowiedział powstanie blisko 3500 miejsc pracy (1250 miejsc pracy związanych bezpośrednio z produkcją śmigłowców). – W ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej myślimy o tym, by wykorzystać istniejący w regionie potencjał, ale i wykorzystać narzędzia do przyciągania inwestycji, jakie ma PAIiIZ – zaznaczył podczas spotkania prasowego w PAIiIZ wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek. – Silne marki wiodących firm będą sprzyjać pączkowaniu nowych firm – podkreślił prezes PAIiIZ Sławomir Majman.
Atutami Wyżyny Lotniczej jest centralne położenie i bliskość Łodzi, Dęblina i Radomia do Warszawy, a także tradycje lotnicze. Dodatkowo w Radomiu i Dęblinie działa lotnisko wojskowe. – Wyżyna lotnicza już istnieje i jest wyrażana przez potencjał firm tam działających. Podjęliśmy się zadania ożywienia tego regionu – powiedział wiceminister Mroczek. – Mamy świetną kadrę, to daje nam szanse do rozwoju tak bardzo kreatywnego przemysłu jak lotnictwo i kosmonautyka i daje szansę naszym studentom – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Przypomniała, że w Łodzi już powstała jednostka badawcza Airbusa. – Wyżyna Lotnicza ma stanowić uzupełnienie Doliny Lotniczej i pobudzić wzrost gospodarczy w Radomiu, Łodzi i Dęblinie. To ma być narzędzie, które zachęci mieszkańców tych miast do zostania i rozwijania się na miejscu – zauważył prezydent Radomia Radosław Witkowski. – Dęblin to skrzydła Polski. Miasto zasługuje by to właśnie tu przemysł się rozwijał – mówiła burmistrz Dęblina Beata Siedlecka.

wyz

Konferencja prasowa w PAIiIZ towarzysząca podpisaniu listu intencyjnego w sprawie Wyżyny Lotniczej

Klaster oznacza dla regionu nowe miejsca pracy oraz utworzenie w otoczeniu inwestycji nawet kilku tysięcy kolejnych u poddostawców i kooperantów. Na inicjatywie może skorzystać cały kraj. Z funkcjonowaniem Wyżyny Lotniczej wiąże się napływ nowych technologii lotniczych oraz rozwój szkolnictwa zawodowego w dziedzinie aeronautyki.
W ciągu ostatnich 10 lat PAIiIZ zamknęła łącznie 13 projektów lotniczych o łącznej wartości 217,35 mln EUR, dzięki czemu w sektorze powstało blisko 1700 miejsc pracy. Większość z nich została ulokowana w regionie podkarpackim i mazowieckim. Obecnie Agencja obsługuje 14 projektów z sektora lotniczego o łącznej wartości 421,5 mln EUR, które mogą stworzyć 1804 nowych miejsc pracy. Dwie inwestycje mogą zostać ulokowane w obrębie Wyżyny Lotniczej, a 7 firm rozważa lokalizację inwestycji w Dolinie Lotniczej. – Lato zapowiada się gorąco. Przewidujemy, że jesienią będziemy obsługiwać już 20 projektów aeronautycznych – powiedział wicedyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ Marek Szostak.

 

Sygnatariuszami listu intencyjnego byli: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Miasto Dęblin, Miasto Łódź, Miasto Radom, Politechnika Łódzka, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

 

źródło: PAIiIZ

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY