Minister Spraw Zagranicznych w ŁSSE

14.07.2016

Polsko-chińskie relacje gospodarcze, Expo 2022 oraz program Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej były głównymi tematami poruszonymi podczas konferencji prasowej z udziałem Ministra Spraw Zagranicznych oraz Marka Michalika, Prezesa Zarządu ŁSSE S.A.

Minister podkreślił, że czuje duży sentyment do Łodzi, i że w relacjach polsko-chińskich  Łódź  znajduje się w uprzywilejowanej pozycji ze względu na istniejące połączenie kolejowe cargo z  Chengdu.  Dodał również,  że Łódzka SSE jest przygotowana, aby rozwijać partnerstwo polsko-chińskie i poprawić bardzo niekorzystny obecnie bilans handlowy między Polską a Chinami. Najbliższą okazją do działań w tym kierunku będzie piątkowa wizyta kilkudziesięciu chińskich przedsiębiorców
w ŁSSE. Marek Michalik, Prezes ŁSSE S.A., podczas konferencji poinformował dziennikarzy o dziewięciu  lokalizacjach wytypowanych pod polsko-chiński park technologiczny.

Przeprowadziliśmy głęboką analizę, jakie tereny w ŁSSE moglibyśmy zaproponować stronie chińskiej na tworzenie dużych parków technologicznych. Zarówno prezydent Duda, jak i premier Beata Szydło wspominali ostatnio, że Łódź będzie tym miejscem, gdzie te inwestycje powinny zakotwiczyć – dodał Prezes Michalik.

Drugim powodem wizyty szefa MSZ w Łodzi była łódzka kandydatura do organizacji Expo 2022. Minister w swojej wypowiedzi określił szanse Łodzi na organizację wystawy jako duże i dodał, że miasto może liczyć na wsparcie nie tylko ze strony MSZ, ale również Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Rozwoju, które ściśle współpracują z MSZ w tej kwestii.

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY