Panel ŁSSE na EFG 2016

14.11.2016

Podczas pierwszego dnia IX Europejskiego Forum Gospodarczego – Łódzkie 2016 największym zainteresowaniem cieszył się panel „ŁSSE (s)PARK. Najlepszy w Europie przemysłowy, technologiczny i logistyczny hub inwestycji chińskich. Fakt czy jeszcze idea?”

– Polska jest największym partnerem Chin w tym rejonie Europy – podkreślił Xu Jian, Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. – Polskie jabłka z sukcesem wchodzą na nasz rynek. Współpraca będzie dojrzewała i dawała coraz więcej owoców. Przejrzysta polityka regionu łódzkiego to zapewni.

– Jestem pod wrażeniem wysiłków Łodzi włożonych we współpracę z Chinami – ocenił Robert Grey, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

– Chiny pozostają jednym z głównych kierunków naszego zainteresowania jako ŁSSE – deklarował Marek Michalik, prezes ŁSSE. – Na superhub składają się europejska brama do Chin i chińska dla Europy.  Łódzka strefa to doskonale skomunikowane tereny inwestycyjne, zapewniające obsługę cargo przez stację kolejową Łódź-Chengdu/Xiamen lub łódzki międzynarodowy port lotniczy wraz z niezbędną infrastrukturą. Ważnym krokiem we współpracy przedsiębiorców z Polski i Chin jest centrum logistyczno – magazynowe (superhub) w Łódzkiej Strefie na Nowym Jedwabnym Szlaku (One Belt, One Road).  W kontekście istniejącego od 2013 r. połączenia kolejowego realizowanego z i do Łodzi przez spółki New Silk Railway Xiamen Ltd. (NSR) oraz Chengdu International Railway Service Co. Ltd., Region Łódzki stanowi doskonałą bazę dla firm planujących eksport produkowanych przez siebie dóbr do Państwa Środka. Z tego też miejsca chińskie ładunki trafiają na rynek europejski. Co więcej Łódź jest rozpoznawalnym miastem w Chinach ze względu na to połączenie kolejowe. Ten projekt jest kontynuacją współpracy firm polsko-chińskich i pociągu pomiędzy Łodzią a Chengdu.

Kolejnym projektem, o którym po raz pierwszy powiedzieliśmy 5 listopada br. w podczas V Szczytu „16+1” Państw Europy Środkowo-Wschodniej w Rydze, jest stworzenie parku technologiczno – przemysłowego z chińskim przedsiębiorstwami coś co można nazwać Hi-Tech Park. Sektory kluczowe:  ICT, Produkcja AGD, Biotechnologia i farmacja, Produkcja zaawansowana technologicznie, Produkcja komponentów dla sektorów: AGD, motoryzacyjnego, medycznego i  lotniczego, Centra R&D w ww. obszarach.

O sile gospodarki coraz częściej decydują małe i średnie przedsiębiorstwa, w szczególności te o najwyższym potencjalne innowacyjności. I tu Łódzka  Strefa może pochwalić się wypracowanym innowacyjnym modelem współpracy startupów „Stratup SPARK”.

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY