Nagrody Grohmana wręczone

06.06.2017

Podczas uroczystej Gali z okazji 20-lecia Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej po raz 6. wręczyliśmy Nagrody Grohmana.

Laureaci w kategorii Inwestor- mecenas

Virako Sp. z o.o. osiem lat temu zainicjowała akcję społeczną Szczęśliwe Podwórka, a istniejąca od 2014 roku Fundacja Virako wspiera dzieci z enklaw biedy i prowadzi świetlicę środowiskową przy parafii św. Anny, gdzie pod opieką ma 30 dzieci. Pełen sztuki Kalendarz Virako, to kolejna charytatywna aktywność firmy. Dochód z ich sprzedaży jest przeznaczany na cel społeczny.

W przestrzeni należącej do Virako – Monopolis odbywają się rożnego rodzaju wydarzenia kulturalne, m.in. wystawy, w tym we współpracy z Teatrem Powszechnym, Festiwalem Designu i Foto-Festiwalem.

Pietrucha. Za bycie aktywnym ambasadorem organizacji Expo 2022 w Łodzi i promocję tej inicjatywy we wszystkich krajach, w których inwestuje (w tym w Afryce i w Ameryce Południowej) oraz wspieranie lokalnych inicjatyw artystycznych.

Laureaci w kategorii Ważne dla Łodzi:

Wojewoda Łódzki. za rozpowszechnienie na cały region idei wspierania najlepszych firm przyczyniających się do rozwoju i unowocześnienia gospodarki województwa łódzkiego.

Politechnika Łódzka. Za rozwijającą się współpracę z otoczeniem biznesowym i kształcenie profesjonalnych kadr dla gospodarki.

W tym roku wręczamy również nagrody 20-lecia.

Laureaci nagród 20-lecia:

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.

Spółka BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. obecna jest w Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej  od 2004. Już w 2005 roku oficjalnie otwarto inwestycję BSH w Łodzi na terenie ŁSSE – nowoczesną fabrykę suszarek do ubrań. Firma nie ogranicza się w swojej działalności w Łodzi wyłącznie do produkcji, ale także nieustająco inwestuje w myśl techniczną, m.in. poprzez uruchomienie Centrum Badań i Rozwoju Suszarek, Centrum Usług Informatycznych oraz długotrwałą i ścisłą współpracę z Politechniką Łódzką. Współpraca na linii edukacja-biznes w przypadku BSH obejmuje również zaangażowanie w inicjatywy mające na celu podniesienie kwalifikacji i kompetencji zawodowych uczniów oraz nauczycieli szkół zawodowych. Obecnie firma bierze udział w projekcie „zMontuj z nami swoją karierę” we współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 w Łodzi, w ramach którego przewidziano dodatkowe zajęcia praktyczne dla uczniów, doskonalenie umiejętności i kompetencji zawodowych nauczycieli, doradztwo oraz staże zawodowe, a także doposażenie pracowni szkolnych w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne. Koncern doceniany jest nie tylko jako wysokiej jakości producent, ale także jako zaufany pracodawca, co potwierdza otrzymany już po raz piąty certyfikat Top Employers Polska 2016, przyznawany przez Top Employers Institute – niezależną organizację badającą politykę zatrudnienia znaczących, globalnych pracodawców i porównującą ją ze standardami międzynarodowymi.

Haering Polska Sp. z o.o.

W 2002 roku, w którym powstała filia firmy Haering w Piotrkowie Trybunalskim, w nowoutworzonym zakładzie o pow. 10.000 m²,  produkcję precyzyjnych elementów podzespołów dla branży motoryzacyjnej rozpoczęło 70 pracowników. Od tego czasu powierzchnia produkcyjna fabryki wzrosła kilkakrotnie, liczba pracowników sięga 2000 osób, a rozwoju firmy nie widać końca. O niezwykle wszechstronnym i postępowym podejściu firmy do biznesu świadczy między innymi konsekwentna i efektywna współpraca z Centrum Kształcenia Ustawicznego Nowoczesnych Technologii w Łodzi, która trwa niezmiennie od 2008 roku. W 2013 roku powstała filia szkoły zlokalizowana bezpośrednio przy siedzibie firmy, w której wykształcono ponad 300 osób. Szkoła wykorzystuje stacjonarny system dualny, co oznacza, że dwa dni w tygodniu słuchacze poświęcają na zajęcia teoretyczne, a trzy dni na zajęcia praktyczne, które odbywają się w zakładzie pracy przy wykorzystaniu nowoczesnego parku maszynowego. Spółka Hearing Polska Sp. z o.o. związana jest z ŁSSE od 2005 roku.

Procter and Gamble Operations Sp. z o.o.

Przygoda koncernu Procter and Gamble z Polską rozpoczęła się już w  1993 r., kiedy otworzono fabrykę produktów marki Pampers, jednej z największych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie marek. Przygoda z regionem łódzkim miała swój początek w 2006 roku kiedy to powstała największa na świecie fabryka P&G produkująca ostrza i maszynki do golenia, z której produkty wysyłane są do ponad 100 krajów na świecie. Łącznie koncern posiada 4 fabryki w Polsce, z czego aż trzy zlokalizowane na terenie ŁSSE oraz trzy na terenie województwa łódzkiego. Silne przywiązanie do regionu potwierdza także fakt, iż od ponad 40 lat firma współpracuje z Zespołem Szkół Techniczno-Informatycznych im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Łodzi. Od kilkunastu lat współpraca ta obejmuje przygotowywanie nowych pracowników na potrzeby przedsiębiorstwa, organizację praktyk i staży, dokształcanie kadry pedagogicznej, wyposażanie szkoły w nowoczesny sprzęt edukacyjny, otwarcie pracowni komputerowej pod patronatem firmy. Firma wyróżnia się także niezwykłą otwartością na innowacyjne rozwiązania, czego dowodem jest ogromne zaangażowanie P&G w rozwój polskich startupów oraz liczne działania CSR.

Grupa Paradyż

Grupa Paradyż to firma z polskim kapitałem, w której powstają płytki ceramiczne znajdujące uznanie klientów w Polsce i prawie 40 krajach świata. Na sukces firmy składa się wizja ciągłego rozwoju zakładów produkcyjnych i inwestycje w nowe technologie oraz odważne plany realizowane przez ponad 1700 pracowników zatrudnionych w dwóch przedsiębiorstwach tworzących Grupę Paradyż – Ceramika Paradyż Sp. z o.o. i Paradyż Sp. z o.o. W ŁSSE ulokowane są zakłady produkcyjne Grupy w trzech lokalizacjach (Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Paradyż), a współpraca sięga 2000 roku. Firma słusznie uznawana jest za mecenasa polskiej kultury i sztuki – od lat wspiera działania na rzecz polskich artystów, wśród których znajdują się m.in.: Łódź Design Festiwal (od wielu lat jako Mecenas Główny), Festiwal Muzyki Filmowej w Łodzi, Festiwal Kolory Polski, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Opocznie. W 2012 roku Grupa rozpoczęła razem z Fundacją Architektury akcję „Ratujemy Mozaiki”, której celem jest ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego i zwrócenie uwagi na problem niszczejących dzieł sztuki w miastach całej Polski.

Grupa Tubądzin

Grupa Tubądzin to jeden z czołowych polskich producentów płytek ceramicznych, lider innowacji. Od początku istnienia konsekwentnie rozwija swoją ofertę produktową, umiejętnie dostosowując ją do potrzeb różnych grup klientów. Każdy z produktów firmy spełnia najbardziej rygorystyczne europejskie standardy.

Bogaty asortyment Grupy Tubądzin tworzą obecnie cztery marki: Tubądzin, Domino, Korzilius i Arte. Każda z nich wprowadza własne, wyodrębnione linie produktów i kolekcje. Ich zróżnicowanie pod kątem stylu, wzornictwa, rozmiaru i zastosowań, pozwala klientom na pełną swobodę aranżacji.

Marka Tubądzin jest propozycją dla ludzi poszukujących unikatowych rozwiązań. To prawdziwy stylista wnętrza, kreujący przestrzeń, która pozwala skutecznie się wyróżnić. W skład marki wchodzi aż pięć linii produktowych: Tubądzin, Colour – płytki w dużym formacie o soczystych kolorach, Pastele – stworzona do zastosowań inwestycyjnych, spełniająca wiele dodatkowych norm, Majolika – inspirowana ceramiką wytwarzaną w basenie Morza Śródziemnego oraz autorska submarka Tubądzin – kreacja Maciej Zień, stworzona ręką słynnego projektanta mody.

Grupa Tubądzin bierze również aktywny udział w promowaniu kultury oraz prowadzi szeroko zakrojoną działalność charytatywną i społeczną. Wspiera m.in. Muzeum Wnętrz Dworskich w Tubądzinie, gdzie odbywają się współorganizowane przez firmę koncerty muzyki dworskiej. Ponadto przez dziesięć lat firma organizowała Tubądziński Championat Jeździecki – konkurs w skokach przez przeszkody, połączony z festynem dla całych rodzin, który co roku, przyciągał pasjonatów jeździectwa, ludzi biznesu, przedstawicieli władz lokalnych i państwowych oraz całe rodziny, pragnące miło spędzić czas. Tradycje wpierania sportów konnych są kontynuowane, bowiem Grupa Tubądzin jest jednym ze sponsorów Festiwalu Jeździeckiego w Gajewnikach. Wspieranie licznych domów dziecka, domów opieki społecznej, szkół, przedszkoli i innych placówek jest ważnym obszarem działania firmy.

Grupa Tubądzin utworzyła w ramach ŁSSE 217 miejsc pracy, zainwestowała 187 mln zł.

Henryk Grohman, patron nagrody jest wymieniany wśród ojców założycieli Łodzi. Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna mająca swoją siedzibę w wybudowanej przez niego XIX-wiecznej fabryce czuje się spadkobiercą pozostawionego przez fabrykanta dziedzictwa. Grohman był również wybitnym mecenasem kultury, wspierał twórców i kolekcjonował dzieła sztuki. Fabrykant nie przestaje inspirować naszych aktywności na polu oferowania zintegrowanych usług dla biznesu i rewitalizacji, w tym społecznej i gospodarczej.

Upamiętniając jego osiągnięcia i zasługi dla miasta oraz promując osoby, firmy oraz instytucje wyznające podobne wartości od pięciu lat przyznajemy nagrodę imienia Grohmana w kategoriach: Inwestor-Mecenas oraz Ważne dla Łodzi.

 

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY