Świętuj urodziny Łodzi w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

24.07.2017

W niedzielę (30 lipca) przyjmiemy w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej trzy wycieczki. Przewodnicy opowiedzą o historii miejsca i jego przemianie, będzie można wejść do miejsc na co dzień niedostępnych, jak gabinet Prezesa ŁSSE S.A. i spojrzeć na Kompleks Centrum z perspektywy wieży ciśnień. Każdy uczestnik wycieczki otrzyma wyjątkową koszulkę Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Godziny wycieczek 11.00, 12.00, 13.00.

Miejsce zbiórki: ul. Ks. Biskupa Wincentego Tymienieckiego 24 (przed wejściem do Muzeum Książki Artystycznej).

Atrakcje wycieczki lub wydarzenia: np. Muzeum Książki Artystycznej, Kompleks Centrum Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a w nim zrewitalizowany park i zrewitalizowana Fabryka Henryka Grohmana. Zobaczyć będzie można pofabryczne przestrzenie, których funkcja została zmieniona na biurową, w niej zachowane detale XIX architektury oraz miejsca niedostępne na co dzień szerokiemu gronu, jak gabinety Zarządu ŁSSE S.A. Strefa przygotuje także specjalne koszulki, które otrzymają zwiedzający.

Forma udziału: Bez zapisów (zwiedzanie w grupach liczących ok. 15 osób). Wycieczki są kontynuacją 3 pierwszych spacerów po Księżym Młynie. Zacząć je można na Księżym Młynie (odpowiednio o godz. 10.00, 11.00 i 12.00) lub przed Muzeum Książki Artystycznej o 11.00, 12.00 i 13.00.

O obiekcie

Fabryka Ludwika Grohmana przy ul. Ks. Bpa Tymienieckiego 22G została ukończona w 1889 roku. Pierwotnie kompleks fabryczny mieścił wieżę ciśnień oraz tkalnię i przędzalnię.

W latach 2011 – 2013 budynek poddano rewitalizacji.

Projekt architektoniczny przygotowała firma AGG Architekci Grupa Grabowski. Prace rozpoczęto w grudniu 2011 roku, a zakończono w czerwcu 2013 roku. Wyczyszczonych zostało 11 tys. cegieł, a kolejnych 64 tys. trzeba było wymienić ze względu na ich zły stan techniczny. W trakcie rewitalizacji zużyto 300 ciężarówek betonu, ponad 300 ton stali i 40 tys. metrów kabli elektrycznych. Przy wykańczaniu wnętrza położono ponad tysiąc sto metrów kwadratowych parkietów. Nadbudowano kondygnację w dwóch fragmentach budynku oraz dobudowano nową jego część, zgodnie z planami częściowo zrealizowanego projektu budowy kotłowni z 1938 roku. Koszt modernizacji obiektu to 20 mln zł.

Dawna fabryka zyskała funkcję centrum biurowo-konferencyjnego. Użytkowa powierzchnia budynku to niecałe 4 tys. metrów kwadratowych. Oprócz biur w zmodernizowanej fabryce znajduje się sala konferencyjna dla 240 osób. W Fabryce odbywa się wiele ważnych biznesowych i kulturalnych imprez.

Odnowiona fabryka Ludwika Grohmana uznana została za najlepszą i najbardziej unikalną nieruchomość komercyjną wśród 40 projektów z całego świata w konkursie John Jacob Astor Competition podczas targów nieruchomości Expo Real 2013.

Budynek zdobył również główną nagrodę przyznawaną przez ekspertów branży nieruchomości w Polsce oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej w konkursie EUROBUILD AWARDS 2013 za najlepiej dokonaną rewitalizację obiektu w Polsce.

Fabryka Grohmana jest siedzibą Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY