Porozmawiajmy o rynku pracy, czyli Strefa HR w ŁSSE

26.04.2019

W Fabryce Grohmana po raz drugi w tym roku odbyła się Strefa HR – wydarzenie skierowane do pracowników działów HR, inwestorów i partnerów Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się temat wprowadzenia nowego pracownika do firmy i Pracownicze Plany Kapitałowe – które pozwalają na zwiększenie przyszłej emerytury.

W strefowej dyskusji HR pojawiły się cztery tematy. Związki zawodowe, Pracownicze Plany Kapitałowe, wprowadzenie nowego pracownika do firmy i aktualne trendy na rynku HR. To właśnie kwestie związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi i z rynkiem pracy zdominowały spotkanie. Dorota Kowalewska z firmy partnerskiej strefy Bigram S.A. przedstawiała aktualne trendy na rynku pracy i powody rotacji pracowniczej. Według niej badania ICAN Institute wskazują, że jednym z największych wyzwań dyrektorów personalnych w tym roku będzie rekrutacja i utrzymanie pracowników.

Rotacja pracowników wiąże się z wprowadzaniem do firmy nowych pracowników. O tym jak wygląda prawidłowe wdrożenie nowego pracownika opowiadała Paulina Gocała z Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej. W czasie warsztatów zaprezentowała w sposób bardzo obrazowy metody efektywnego wprowadzania pracowników do firmy. Między innymi w żartobliwy sposób, porównała pracownika do sadzonki, która wymaga przygotowania odpowiedniego gruntu by mogła się ukorzenić i prawidłowo rozwijać. Podobnie jest w przypadku rekrutacji. Pracodawca, który przygotuje odpowiedni grunt, czyli na przykład: zapewni narzędzia pracy, odpowiednie stanowisko, dostępy do systemów wewnętrznych i szkoleń, stworzy przyjazne środowisko do rozwoju. Ważne jest też odpowiednie przygotowanie zespołu, do którego trafia nowy pracownik. To właśnie współpraca zespołu może przyspieszyć wdrożenie nowej osoby, na czym powinno zależeć pracodawcy.

Podczas spotkania omówiono zmiany w regulacjach prawnych dotyczące związków zawodowych. Pojawił się też ostatnio bardzo ważny dla pracowników temat. Maciej Maziarz, dyrektor regionalny w PKO TFI wyjaśnił praktyczne aspekty uruchomienia Pracowniczych Planów Kapitałowych, które w przyszłości mają zagwarantować wyższe emerytury.

Dziękujemy prelegentom i naszym Partnerom: Bigramowi, Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi i CKPartners Cieślak i Klimkowski za ciekawe wystąpienia, a uczestnikom za aktywny udział w warsztatach.

Zapraszamy na kolejne HR-owe warsztaty 16 maja. Szczegóły wkrótce w naszych kanałach społecznościowych.

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY