Startupy tworzą rozwiązania 5G dla inwestorów w Łódzkiej Strefie Ekonomicznej

13.05.2020

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna stworzyła pilotażowy akcelerator S5 — technologii 5G, gdzie startupy opracowują innowacje w technologii 5G dla przemysłu.

Już wkrótce w fabrykach naszych inwestorów Miele, Wielton, Indigo Nails i PGE mogą zacząć działać autonomiczne wózki widłowe, systemy do łączności zdalnej za pomocą wirtualnej rzeczywistości z uwzględnieniem pokazywania przestrzeni podczas połączenia, czy kamery 360, dzięki którym na żywo i na odległość będzie można obejrzeć każdy zakamarek fabryki. O naszym pilotażowym programie, do którego na początku czerwca będziemy rekrutować kolejne startupy, o konkretnych pomysłach startupów na wykorzystanie technologii 5G w przemyśle opowiedzieli podczas wtorkowej konferencji  online m.in.  Marek Zagórski , Minister Cyfryzacji, Waldemar Buda – Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Zarząd ŁSSE S.A., Marek Michalik i Agnieszka Sygitowicz.

 — Bardzo serdecznie gratuluję tej inicjatywy. Cieszę, że w tym projekcie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest tak wielu partnerów, jak firmy: Ericsson, Wielton i wiele innych. Bo bardzo istotne jest to żebyśmy mogli z technologii 5G czerpać korzyści. To duża szansa rozwoju dla polskich firm. Rozwijanie aplikacji bazujących na sztucznej inteligencji, czy na 5G. Tworzenie rozwiązań w ramach Internetu Rzeczy. To jest wszystko to, na co powinniśmy dzisiaj bardzo stawiać. Mamy wiele polskich małych, średnich firm, która mają doskonałe pomysły — mówił podczas konferencji prasowej Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

 

Startupy dzięki akceleratorowi S5 łódzkiej strefy rozwijają pierwsze przemysłowe rozwiązania z zastosowaniem technologii piątej generacji. Pracują między innymi nad autonomicznymi wózkami widłowymi, czy urządzeniami do komunikacji online z obrazowaniem przestrzeni przy użyciu wirtualnej rzeczywistości.

— Cieszę się, że startupy odgrywają dużą rolę. Jak dowiedziałem się o projekcie, to chciałem od razu zobaczyć jak w Wieltonie czy w PGE może wyglądać adaptowanie technologii 5G – tak by ona ułatwiała pracę, by proces technologiczny był prostszy. Nie mogę się doczekać już końca akceleracji, gdy zobaczymy jak te innowacje działają w przemyśle, w fabrykach — mówił na konferencji prasowej Waldemar Buda, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.

— Udział w akceleratorze S5 to unikalna możliwość testowania rozwiązań w realnych warunkach wdrożeniowych, m.in. dostęp do infrastruktury 5G oraz firmy produkcyjnej, co oznacza implementację akcelerowanych produktów w realnych warunkach infrastrukturalnych, biznesowych i produkcyjnych. Program stwarza startupom możliwość pracy na żywym organizmie: instalowanie urządzeń przy liniach produkcyjnych, na pojazdach czy w halach magazynowych wybranych partnerów, pracę z realnymi danymi, a nawet działania z klientem końcowym — mówi Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.

 

Za opracowanie i stworzenie akceleratora S5 łódzka strefa została wyróżniona nagrodą przez prestiżowe pismo fDi Magazine, z grupy Financial Times.

— Otwieramy nowy rozdział działalności Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dzięki technologii 5G zyskamy przewagę konkurencyjną oraz dodatkową zachętę inwestycyjną dla przedsiębiorców w szczególności nakierowanych na Przemysł 4.0 — mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE S.A.

 S5-Akcelerator Technologii 5G to również wiedza i przygotowanie firm produkcyjnych do pracy na infrastrukturze 5G. W tym celu, ŁSSE, wspólnie z partnerem technologicznym, firmą Ericsson, zapewnia kompleksowy transfer wiedzy, na który składa się wprowadzenie do pracy z technologią piątej generacji oraz indywidualna praca inżynierów Ericsson z partnerami biznesowymi S5.

 — Ericsson jako lider technologii 5G na świecie jest aktywnie zaangażowany w jej przemysłowe wdrożenia. Współtworzenie projektu S5 -Akceleratora Technologii wpisuje się w strategiczne podejście firmy Ericsson w popularyzacji 5G wśród przedsiębiorców. Jestem przekonany, że doświadczenia, które zbierzemy w trakcie programu pozwolą nam efektywniej współpracować z operatorami telekomunikacyjnymi w zakresie wdrażania 5G w firmach produkcyjnych — mówi Marcin Sugak, dyrektor d/s rozwoju Ericsson.

 

Akcelerator S5 łódzkiej strefy jest finansowany z funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 kwotą ponad 13 milionów zł.

 — Naszym celem jest wspieranie przedsiębiorców z województwa łódzkiego, właśnie w zakresie innowacyjności. Tak by ich konkurencyjność wzrastała i mogli konkurować na rynku z firmami w kraju ale i na świecie. Centrum Obsługi Przedsiębiorcy i woj. łódzkie z Panem marszałkiem Grzegorzem Schreiberem na czele nie boją się wyzwań. Dlatego wspieramy tak innowacyjne projekty jak akcelerator S5 łódzkiej strefy — mówił na konferencji prasowej Łukasz Stajuda, dyrektor łódzkiego Centrum Obsługi Przedsiębiorcy.

Do pierwszej rundy akceleratora, trwającej 3 miesiące zakwalifikowało się do tej pory 18 startupów. Docelowo będzie ich 40.

— Dla krajów pragnących pozostać w gronie tych, które liczą się na arenie międzynarodowej nie ma odwrotu od technologii 5G. Tylko szybkie jej wdrożenie zapewni Polakom dostęp do cywilizacyjnych przewag, jakie niesie Przemysł 4.0. Takiej szansy nie wolno nam zmarnować. Bez wdrożenia 5G nie tylko nie nadrobimy dystansu między nami a najbardziej rozwiniętymi krajami Europy, lecz z każdą chwilą będziemy ten dystans zwiększać — mówi Marcin Cichy, prezes UKE.

Proces akceleracji podzielony jest na dwie rundy. Aktualnie trwa pierwsza, w której jest 18 startupów. Docelowo zostanie do niej zaproszonych 40 startupów, które otrzymają po 50 tys. zł na inkubację pomysłu, która potrwa do trzech miesięcy. Do drugiej rundy ŁSSE zakwalifikuje 20 startupów z najciekawszymi pomysłami. W drugiej fazie, trwającej do dziewięciu miesięcy mogą liczyć na 550 tys. zł wsparcia na dopracowanie i wdrożenie innowacji.

— Ciągłe doskonalenie i dążenie do bycia lepszym leży w DNA naszej firmy. 5G, czyli nowa generacja technologii radiowej, to potencjał do urzeczywistniania naszych wizji. Produkcja z przesyłem danych w czasie rzeczywistym pomiędzy dużą liczbą różnych czujników, sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość, aby łączyć i szkolić naszych ekspertów na całym świecie oraz bezprzewodowe roboty, które ze sobą współpracują – to wszystko zwiększy wydajność oraz jakość — podkreśla Dr. Thorsten Störmer, Dyrektor Zarządzający Miele Technika Sp. z o.o.

 — Wielton jest ambitną, młodą spółką,  która buduje przewagę konkurencyjną na niestandardowych rozwiązaniach, myśli technicznej i innowacji. Współpraca z młodymi, nieszablonowo myślącymi ludźmi wpisuje się doskonale w naszą filozofię działania. Chcemy dostarczać najlepsze rozwiązania transportowe na rynku dlatego śledzimy nowości i poszukujemy świeżego spojrzenia, a te wartości oferuje współpraca ze start up’ami. Śledzimy także trendy technologiczne umożliwiające rozwój procesu produkcji, jej automatyzacji i robotyzacji. Szukamy systemowych usprawnień, wierzymy, że technologia 5G, która wpisana jest w przyszłość umożliwi postęp w tym obszarze. Usprawni dotychczasowe procesy i umożliwi implementację nowych rozwiązań. W kontekście budowania zakładu na miarę przemysłu 4.0 to kolejny, naturalny dla nas krok. — Mariusz Golec, Prezes Zarządu Wielton S.A.

 

Startupy o swoich pomysłach:

— Inovatica zgłosiła do akceleratora autonomiczne wózki widłowe, których pełen potencjał widać właśnie w sieci 5G. Dzięki niej możliwe będzie m.in. zarządzanie flotą wózków w czasie rzeczywistym, ich wzajemna komunikacja, prowadzenie zdalnej diagnostyki czy zbieranie danych umożliwiających jeszcze efektywniejszą pracę z towarem. Udział w akceleratorze S5 to dla nas szansa na sprawdzenie, jak nasze prototypy, poradzą sobie w halach magazynowych i produkcyjnych największych światowych koncernów. Wejście na rynek z produktem, zweryfikowanym przez najbardziej wymagających odbiorców, powinno być dzięki temu znacznie łatwiejsze — podsumowuje Bogumił Zięba, CEO Inovatica Robotics, startupu zakwalifikowanego do programu S5.

 — Technologia 5G w porównaniu do 4G  oferuje znacznie wyższą wydajność oraz niezawodność.  Bez wykorzystania sieci 5G wdrożenie zaproponowanego przez nas rozwiązania nie byłoby możliwe” mówi Firuza Piechucka ze start up’u Omniview. Jest to kluczowy moment na ulepszanie istniejących procesów oraz szukanie zupełnie nowych zastosowań biznesowych – podkreśla Maja Raczkowska współtwórczyni rozwiązania. – S5-Akcelerator Technologii 5G oferuje nie tylko dofinansowanie, ale również możliwość interakcji z potencjalnymi odbiorcami zaproponowanego rozwiązania przy aktywnym wsparciu partnerów technologicznych programu — konkluduje Firuza Piechucka z Omniview.

— Connected VR jest to platforma umożliwiająca współpracę wielu osobom w spersonalizowanym środowisku wirtualnej rzeczywistości. Użytkownicy na bieżąco mogą śledzić, analizować i pracować na danych dostarczonych z zewnętrznych źródeł dzięki technologii 5G. To połączenie cyfrowego bliźniaka z miejscem do pracy — wyjaśnia Andrzej Horoch, prezes WORKROOM Group.

Więcej informacji na stronie: https://startupspark.io/akcelerator-5g/

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY