INNaction – Innowacje w praktyce

04.06.2020

 

Słowo „innowacje” jest obecnie kluczowe właściwie w każdej firmie myślącej o rozwoju. Odmieniane przez wszystkie przypadki jest synonimem konkurencyjności oraz wzrostu gospodarczego. Nowoczesne technologie związane ze sztuczną inteligencją, technologia 5G, wirtualna rzeczywistość to narzędzia, które mogą posłużyć do przeprowadzenia kolejnej rewolucji przemysłowej. Jednak by tak się stało, potrzeba wiedzy jak mądrze i efektywnie je wykorzystać.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z Applia Polska zaprasza na cykl spotkań online, podczas których poruszymy najważniejsze tematy związane z otwartymi innowacjami, wykorzystaniem 5G w przemyśle, VR, IoT, a także ochroną wytworzonych technologii. Zaczynamy 10 czerwca i przez kolejne cztery środy postaramy się Państwu przybliżyć jak praktycznie spojrzeć na proces budowania ekosystemu innowacji w przedsiębiorstwie.

 

Organizatorzy

 

Partnerzy

 
 

Moduł 1: Otwarte innowacje i ich finansowanie
10 czerwca 2020 r., godz. 11.00

ŁSSE S.A. od 2017 roku prowadzi programy akceleracyjne łączące potencjał startupów i korporacji. Ponad 50 startupów efektywnie współpracowało i współpracuje m.in. z Procter&Gamble, Ericssonem, Siemens, Airbus Poland, Bluerank, PwC, Indigo Nails.

Celem modułu jest przedstawienie możliwości i korzyści płynących ze współpracy na linii startup – duże przedsiębiorstwo. Otwarte innowacje to dostęp do kreatywnego podejścia startupów, ich wiedzy, umiejętności i elastycznego podejścia do rozwoju produktu oraz nowoczesnych rozwiązań w krótkim czasie. Podczas warsztatu omówione zostanie jak przygotować organizację, aby efektywnie szukać i wdrażać innowacje z zewnątrz oraz jak definiować potrzeby na innowacje. Przedstawione zostaną praktyczne sposoby scoutingu startupów, ich oceny przed rozpoczęciem współpracy oraz modele współpracy na linii startup-korporacja. Druga część modułu dotyczyć będzie możliwości zewnętrznego finansowania innowacji.

 

Piotr Gadzinowski – Senior Manager w Crido Biznes I Innowacje, zajmuje się pozyskiwaniem pomocy publicznej dla przedsiębiorstw na realizację innowacyjnych inwestycji, projektów badawczo-rozwojowych, projektów związanych z utworzeniem centrów usług nowoczesnych oraz projektów infrastrukturalnych: transportowych i energetycznych. Specjalizuje się w przepisach dotyczących pomocy publicznej: dotacji i ulg podatkowych dla przedsiębiorców. Ponadto posiada szerokie doświadczenie w rozliczaniu i ratowaniu w trudnych sytuacjach projektów współfinansowanych ze środków publicznych.

 

 
 
 

Kamil Kociszewski – Przedsiębiorca z ponad 10 letnim doświadczeniem, product developer, strategic planner, manager otwartych innowacji. Współtwórca programów akceleracyjnych “Startup Spark” i “S5 – akcelerator technologii 5G” oraz ekosystemu Spark łączącego duże przedsiębiorstwa ze startupami. Aktywnie monitorujący i badający rynek internetu rzeczy, w tym z rozwiązań wykorzystujących sieci mobilne (LTE i 5G). Jako mentor i ekspert technologiczny uczestniczył w wielu wdrożeniach projektów IoT do dużych przedsiębiorstw jak m.in. Wielton, P&G, Indigo Nails, Ericsson, Airbus Polska. Absolwent Matematyki Stosowanej na Politechnice Łódzkiej.

 
 
 
 

Moduł 2: Technologia 5G w przemyśle
17 czerwca 2020 r., godz. 11.00

Łączność mobilna jest codzienną koniecznością. Wdrożenie technologii mobilnej piątej generacji, czyli tzw. technologii 5G ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju biznesu w Polsce i na świecie.

Polscy przedsiębiorcy podzielają to zdanie. Ericsson, we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Skandynawsko-Polską Izbą Gospodarczą, w ostatnim kwartale przeprowadził badanie wśród polskich firm, z którego wybrzmiewa wniosek: potrzebna jest edukacja.

Zdobycie odpowiedniej wiedzy na temat technologii 5G, jak i umiejętność jej praktycznego wykorzystania są kluczem do efektywnego tworzenia innowacyjnych rozwiązań w firmie.

W raporcie globalnym firmy Ericsson pn. Opportunities in 5G: The view from eight industries” podkreśla się osiąganie najwyższej wydajności dzięki 5G w przemyśle zaawansowanym technologicznie. Zawirowania na rynku powodowane pojawianiem się nowych podmiotów i wprowadzaniem nowych procesów biznesowych zagrażających przemysłowi wytwórczemu sprawiają, że większość firm planuje wykorzystywać technologię 5G do podniesienia swojej produktywności, poprawy poziomu obsługi klienta i szybszego wprowadzania nowych produktów i usług na rynek. Wiele osób z sektora oczekuje, że 5G pomoże także w zarządzaniu ryzykiem dzięki możliwości monitorowania mienia, zdalnego podnoszenia poziomu bezpieczeństwa i zabezpieczenia zakładu.

Podczas tego modułu uczestnicy dowiedzą się jak technologia piątej generacji może im pomóc w rozwoju biznesu, jakie ma zastosowania w branży sprzętu gospodarstwa domowego i jaką rolę pełni w budowie fabryki przyszłości.

 

 

Marcin Sugak – dyrektor rozwoju biznesu w firmie Ericsson Sp. z o.o. Ekspert do spraw innowacji z dziesięcioletnim doświadczeniem w obszarze rozwoju biznesu. Przez ostatnie 5 lat odpowiedzialny za sektor publiczny i przemysłowy w Ericsson. Klientom oferuje rozwiązania z obszaru 5G/ LTE, w tym prywatne mobilne sieci szerokopasmowe, a także rozwiązania IoT. Blisko związany z działalnością Ericsson w obszarze Startupów oraz ekosystemem pilotażowego wdrożenia 5G w Łodzi. Absolwent Akademii Leona Koźmińskiego. Prywatnie entuzjasta nowych technologii, fan piłki nożnej, tenisa, squasha i golfa.

 

 

 

 

 

Michał Majcherczak – Senior Instructor Ericsson w sektorze teleinformatycznym, z inżynierskim wykształceniem, specjalizujący się w technologiach dostępu radiowego w sieciach 4G i 5G. Obecnie prowadzi szkolenia i warsztaty technologiczne zarówno dla programistów tworzących oprogramowanie sprzętu telekomunikacyjnego, międzynarodowych operatorów telekomunikacyjnych jak również dla przedsiębiorstw z sektora przemysłowego oraz instytucji publicznych. Żyje nowymi technologiami i tym jak obecnie zmieniają ludzi, biznes i świat.

 

 
 
 

Moduł 3: VR i IoT w przemyśle
24 czerwca 2020 r., godz. 11.00

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, czujniki, cyfrowe bliźniaki, analiza predykcyjna, zdalne szkolenia i inne – o innowacjach dla branży AGD z zakresu VR i IoT (internetu rzeczy) z praktycznego punktu widzenia opowiedzą startupy prezentując najciekawsze przemysłowe zastosowania dla branży.

 
 

Moduł 4: Innowacje – jak je tworzyć by były dobrze chronione?
1 lipca 2020 r., godz. 11.00

Tworzenie innowacji, to proces, który zawsze generuje koszty (czysto finansowe, ale też koszty związane z poświęconym czasem, czy ryzykiem niepowodzenia). Dlatego też firma, która podejmuje się działań innowacyjnych powinna robić to w taki sposób, by od samego początku dbać o to, by przyszła innowacja mogła zostać skutecznie objęta silnym zgłoszeniem patentowym. Silnym to jest takim, które będzie bardzo trudne do ominięcia przez konkurencję i które przez długi czas będzie generowało zyski dla innowatora.

W trakcie webinarium opowiemy o metodyce realizacji innowacji, która jest odpowiedzią na powyższą potrzebę – Design for Patentability. Jest to algorytmiczny sposób realizacji innowacji, który dzięki zestawowi narzędzi analitycznych i twórczych pozwala wyznaczać kierunki rozwoju, typować najwłaściwsze produkty i technologie, których ulepszenia i modyfikacje mają szansę dać najlepsze efekty dla firmy. Podejście to można również wykorzystać do opracowania wymaganej funkcjonalności, czy zmniejszenia kosztów procesów produkcyjnych. A wszystko to z nastawieniem na uzyskanie ochrony patentowej tworzonych innowacji, ponieważ metodyka DFP zapewnia, że innowacja będzie spełniać kryteria zdolności patentowej, będzie posiadać rozbudowaną listę zależnych i niezależnych zastrzeżeń patentowych, a także nie będzie naruszała konkurencyjnych patentów z danego obszaru, zapewniając tym samym co najmniej swobodę operowania.

dr Sergey Yatsunenko – doktor fizyki (tytuł uzyskany w Instytucie Fizyki PAN),radiofizyk – absolwent Narodowego Uniwersytetu w Dniepropietrowsku. Prowadził badania naukowe w zakresie właściwości optycznych nanocząsteki kropek kwantowych oraz układów mikrofalowych i terahercowych do zastosowań w medycynie, biologii oraz układach pomiarowo-badawczych.Jest specjalistą w zakresie identyfikacji, tworzenia i wdrożenia innowacyjnych rozwiązań produktowych i procesowych, ekspertem, entuzjastą oraz praktykiem w zakresie pragmatycznych innowacji na podstawie współczesnej Teorii Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań (TRIZ). Jako jedyny w Polsce oraz jeden ze 127 osób na świecie posiada certyfikat 4 stopnia Międzynarodowego Stowarzyszenia TRIZ (MA TRIZ). Jest członkiem zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia TRIZ oraz członkiem komitetu merytorycznego MA TRIZ. Sergey Yatsunenko jest autorem i współautorem 50 publikacji naukowych (Hi-index – 13), współautorem 5 patentów, twórcą i współautorem 2 podręczników dotyczących metodyki współczesnej TRIZ. Ponadto jest certyfikowanym specjalistą firmy Olympus w zakresie topografii i metrologii powierzchni.

 


 

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY