SAY HI TO 5G

18.08.2020

Technologie komórkowe rozwijane są i używane od przeszło 40 lat. Każda kolejna z nich otrzymywała do tej pory oznaczenie w postaci następnej liczby G. Wprowadzanie nowych standardów łączności mobilnej podyktowane było potrzebami generowanymi przez ówczesne rynki i społeczeństwa. Zanim wystartujemy spróbujmy w kilku zdaniach przybliżyć każdą z tych technologii.

Technologia 1G – pierwsza (analogowa) metoda transmisji głosu, która na tamte czasy pozwalała naprawdę na wiele! Umożliwiała komunikację z każdym, niezależnie od miejsca jego pobytu. Wcześniej, ograniczeni kablami dzwoniliśmy do miejsc, teraz mogliśmy dzwonić bezpośrednio do naszego rozmówcy. Ograniczeniami technologii była z pewnością dostępność usług, wydajność systemu, a także koszt urządzeń końcowych. Wielkie walizki, z jeszcze większą anteną i podłączoną do nich słuchawką na kablu był to znak rozpoznawczy telefonii pierwszej generacji.

Technologia 2G – pierwsza technologia cyfrowa, która w znaczący sposób zredukcjowała koszty produkcji urządzeń, a przez to pozwoliła na dostęp do sieci szerokiemu gronu użytkowników. Dzięki przeniesieniu usług do domeny cyfrowej, mogliśmy również w znaczny sposób podnieść pojemność, jakość oraz bezpieczeństwo sieci GSM. Pod względem funkcjonalnym, technologia ta pozwoliła nam oprócz głosu przesyłać także wiadomości tekstowe SMS, małe porcje danych (2G WAP, 2.5G GPRS, 2.75 EDGE). Co równie ważne pozwalała nam na zapewnienie mobilności użytkownikom (od teraz mogliśmy zmieniać nadajniki operatora podczas rozmowy, nie zrywając przy tym połączenia).

Technologia 3G – wraz z rozwojem technologii i wprowadzeniem na rynek smartfonów, pojawiła się silna potrzeba stworzenia nowej technologii, zapewniającej szerokopasmowy dostęp do internetu i pozwalającej na przesyłanie dużych ilości danych (np. pierwsze wideo rozmowy). 3G rozwijało się bardzo dobrze (niewątpliwy minus: standaryzacja przebiegała dwutorowo – dwa różne standardy dla Europy i USA – odpowiednio WCDMA i CDMA2000). Jednak jak się z czasem okazało, nie spełniła do końca oczekiwań operatorów. Jednym z problemów przed jakim stanęła sieć 3G było paradoksalnie upowszechnienie się tej technologii oraz rozwój i wzrost liczby smartfonów – a przez to znaczący wzrost ilości transmitowanych danych. Jak się okazało wydajność sieci znacząco spadała i nie była w stanie sprostać oczekiwaniom.

Technologia 4G – W tym momencie z uśmiechem przywitaliśmy technologię 4G (bardziej znaną jako LTE), która pozwalała i dalej pozwala nam przesyłać olbrzymie ilości danych przez sieć radiową. Trend wzrostu ilości urządzeń w sieci oraz tego ile przesyłają danych, pozostaje niezmienny. Rok do roku, kwartał do kwartału, ruch w sieci rośnie. Porównując pierwszy kwartał 2019 r. do tego samego okresu roku 2020 można zobaczyć, że ruch wzrósł aż o 56%!

Technologia 5G – od wprowadzenia technologii 4G minęło już ponad 10 lat. Najwyższa więc pora spojrzeć na nowe wyzwania jakie stawiane są przed sieciami mobilnymi dzisiaj, a jakie będą stawiane za następne 10 lat, kiedy to nowa technologia osiągnie swoją pełną funkcjonalność. Jednym z takich wyzwań jest z pewnością pojemność sieci i możliwość obsługi lawinowo rosnącej ilości danych i urządzeń. Jak można przypuszczać, umożliwi to technologia 5G. W tym kontekście możemy myśleć, że to po prostu “kolejne G” rozszerzające pojemność sieci. Jednak “piąte G” może i prawdopodobnie całkowicie odmieni sposób w jaki myśleliśmy do tej pory o usługach realizowanych przez sieć.

 

 

Słowo klucz w tym przypadku to „małe opóźnienia”. Tak małe, że prawdopodobnie statystyczny Kowalski nie będzie ich w stanie wykorzystać w 100%. Więc po co to wszystko? Głównym beneficjentem technologii będzie szeroko rozumiany biznes, coraz częściej określany jako “biznes 4.0”. Dzięki technologii 5G i tym najniższym możliwym opóźnieniom, będziemy w stanie zautomatyzować fabryki i procesy produkcyjne w sposób do tej pory nieosiągalny. Inteligentne domy, inteligentne biura, fabryki czy miasta to tylko mały wycinek możliwości sieci nowej generacji.

Możliwości techniczne, chęć realizowania i nadążania za coraz to bardziej skomplikowanymi usługami wymaga od nas ciągłego powiększania naszych mocy obliczeniowych. Dla przykładu – uruchomienie jednej z najnowszych gier wymaga dużej większej mocy obliczeniowej niż to, co jest w stanie dostarczyć nam 10 letni komputer. Cóż więc możemy zrobić? Na przykład kupić nowy komputer – jednak ten, za kolejne 2 lata będzie wymagał ponownej aktualizacji, jeśli będzie miał sprostać obsłudze gier nowej generacji. A co gdyby taką moc obliczeniową można było „wypożyczyć”?

Dzięki technologii 5G i minimalnym opóźnieniom generowanym przez tę sieć, będziemy w stanie korzystać z olbrzymich mocy obliczeniowych umieszczonych w chmurze, w taki sam sposób jakby ta gigantyczna moc znajdowała się na naszej lokalnej maszynie.

Możliwość skorzystania z mocy obliczeniowej komputera gamingowego w abonamencie (w chmurze), na którym mamy pewność, że każdą grę odpalimy zawsze w najwyższej jakości, będzie mogła zostać zrealizowania za pomocą technologii 5G. Korzyści z wprowadzenia rozwiązań tego typu jest więcej –ograniczenie zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym czy ograniczenie ilości sprzętu elektronicznego w małych przestrzeniach mieszkalnych.

 

 

To tylko przykład, który doskonale obrazuje, że dostęp do nieograniczonych mocy obliczeniowych z minimalnymi opóźnianiami, pozwoli każdemu z nas realizować i dostarczać usługi, o których do tej pory nie myśleliśmy w kontekście zdalnym.

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość w każdym domu (a właściwie w każdym miejscu) to z pewnością nowe rodzaje usług, do których dostęp zapewni nam technologia 5G.

Tekst autorstwa Michała Majcherczaka, trenera Ericsson specjalizującego się w technologiach dostępu radiowego w sieciach 4G i 5G, stworzony na potrzeby bloga  5G okiem eksperta – blogiem przez 5G

https://www.ericsson.com/pl/blog/3/2020/7/5g-okiem-eksperta—blogiem-przez-5g

Firma Ericsson współpracuje z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną w programie S5 – Akcelerator Technologii 5G / Startup Spark, który ma na celu łączenie startupów z dużymi przedsiębiorstwami i wspieranie rozwoju innowacyjnych rozwiązań z wykorzystaniem technologii 5G.

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY