SAY HI TO THE LARGEST TECHNOLOGICAL TRANSFORMATION

18.08.2020

Technologia jest wszechobecna i pomimo, że cały czas nas zdumiewa, to paradoksalnie w tym samy czasie powszednieje.  Zmiany są coraz szybsze, a przełomowy wynalazek lub innowacyjne rozwiązanie jest nową normą. Jesteśmy już od tego uzależnieni. Kiedyś wysłanie próbnika na Marsa było wydarzeniem, o którym mówił cały Świat, obecnie w okienku startowym, które otwiera się co 26 miesięcy startują trzy misje: arabska, chińska i amerykańska. Wygląda na to, że powszednieją nam już nawet wyprawy na inne planety. SpaceX, po wysłaniu kolejnych satelitów na orbitę, już po raz 57 wylądował rakietą na statku na Atlantyku. Normalka.

 

Rodzi się więc pytanie, jaki jest tego powód i dlaczego oraz jak, to się stało?

Odpowiedź jest paradoksalnie prosta. Gabriel Tarde zobrazował to jako S-Curve opisując tempo adopcji innowacji. Ich łączenie, zmarły w styczniu br., Clayton M. Christensen nazwał zakłóceniem „Disruption”, a Jeremy Rifkin „Combinatorial Innovation”. Wszystko to sprowadza się do tego samego – połączenie więcej niż dwóch innowacji, powoduje zmiany nie do zatrzymania w całej domenie. Okazuje się, że jesteśmy w trakcie największej Rewolucji Technologicznej w historii ludzkości, bo mamy do czynienia z wielokrotnymi innowacjami, które wpłyną na wszystko i na wszystkich. Innowacje te dotyczą technologii przedstawionych na Platformie Innowacji pochodzącej z Raportu „Big Ideas 2019” opublikowanego przez ARK INVEST – link na końcu Artykułu.

Obecnie w żadnym elemencie ani momencie, to co się kiedyś wydarzyło nie może być bazą do predykcji tego, jak rozwinie się sytuacja. Jest to zarówno duża szansa, jak i ryzyko, gdyż robimy teraz rzeczy, których nigdy nie było, łącząc je z wieloma innowacyjnymi technologiami, których również nie było, aby razem zadziałały w ekosystemie, którego jeszcze nie ma. Patrząc na te innowacyjne technologie jest prawie niemożliwe określić ścieżkę rozwoju, bo przyszłość jest bardziej wizjonerska niż wizje o niej.

Aby odnaleźć się w teraźniejszości najlepiej odnieść się do dwóch największych Rewolucji Technologicznych w historii ludzkości czyli wynalezienie maszyny parowej w 1800 roku oraz potrójnej innowacji telefon-samochód-elektryczność w 1900 roku. Okazuje się wtedy, że to czego świadkami jesteśmy teraz jest  wielokrotnie większe i oczekuje się nawet, że także z tego powodu zmianie ulegnie cykl koniunkturalny. Warto zauważyć, że w tym porównaniu nie zmieścił się nawet ostatni „epizod” z komputerami i internetem, który dla nas w nim uczestniczących był i jest cały czas prawdziwą rewolucją. W porównaniu do tego co nas czeka już niedługo, był tylko „małą zmarszczką” na wykresie. Tę nową i nigdy w historii nie widzianą szansę pokazuje poniższy graf.

Czy to Dobrze czy Źle?

Jak zwykle nic nie jest jednoznaczne, gdyż w dużej mierze zależy to od punktu widzenia. Ważniejsza jednak jest konstatacja, że nasze zdanie nie ma już żadnego znaczenia, bo to wszystko już się dzieje. Takie są nowe reguły gry – zmiany już zawsze będą bardzo szybkie i bardzo głębokie przez co praktycznie nie do zatrzymania. Nie ma co wątpić, czy to się wydarzy, lepiej zastanowić się co będzie kiedy to się stanie.

Jak możemy wziąć w tym udział?

Odpowiedź na to pytanie, na szczęście, zależy już bezpośrednio od nas samych. Mamy takie powiedzenie, że jak chcesz być pewien, że coś się wydarzy najlepiej zrób to sam. Abraham Lincoln powiedział, że najlepszym sposobem na przewidzenie przyszłości jest jej kreowanie. Wtedy nie dywagujesz tylko działasz, a prawdopodobieństwo zamieniasz w pewność. Inną opcją jest oczywiście, że zrobi to ktoś inny, ale wtedy nie będziesz miał z tego żadnych korzyści.

Wyzwaniem jest, nie tylko stworzenie jakiejś części nowej technologii, ale także przekonanie do niej niedowiarków i tych niedoinformowanych, albo co gorzej także tych źle poinformowanych. Jej przyjęcie na rynku zależeć będzie oczywiście od Klientów, którzy też w części są niedoinformowani, ale są też już tacy, którzy oczekują na takie oferty. Pandemia to jednocześnie uprościła i utrudniła – jak zwykle zależnie od punktu widzenia. Na pytanie o największą konkurencję jeden z twórców Technologii Blockchain powiedział, że jest nią STATUS QUO. I nie jest to firma ;-), ale wszechobecne bariery w naszych głowach, widoczne w naszych działaniach i zadomowione w naszym firmach. Tę chęć zachowania „stałego stanu rzeczy” da się przezwyciężyć zaczynając od siebie.

Na początku należy określić czy Produkt wykorzystujący Technologię, którą budujecie ma szansę być dominujący oraz czy Pomysł jest na tyle innowacyjny, że może się, na tyle ile jest to możliwe, zintegrować na stałe z nowy Ekosystemem w tym szybko zmieniającym się innowacyjnym Świecie.

Kolejnym pytaniem jest, czy wszyscy Potencjalni Uczestnicy mogą zdecydować się już teraz na uczestnictwo razem z wami w tym przedsięwzięciu. Jest to istotne, bo dewiza „Think Big and Global but start Small” powinna determinować wszystkie działania i musi być wpisana w realizację Projektu od samego początku. Inaczej nie będzie dość interesująca dla Globalnych Graczy, z którymi musicie podjąć bliską współpracę, żeby ją z sukcesem i SZYBKO zaimplementować. Musicie przekroczyć ten próg umożliwiający skalowanie, bo inaczej nie będziecie dla nich Partnerem, a najlepszy Pomysł TYLKO POMYSŁEM pozostanie.

Główne pytanie brzmi, więc – czy docenią oni TERAZ wasz Pomysł i innowację na tyle, aby w pełni wesprzeć ją na wszystkie możliwe sposoby: finansowe, organizacyjne, osobowe i każde inne potrzebne. Pamiętajcie, że zawsze łatwiej sięgnąć Marzeń stojąc na „Ramionach Gigantów”.

Jedno jest pewne, że to czego na pewno nie macie to CZASU i dlatego, nie oglądając się na innych, należy działać, bo w końcu co macie do stracenia – tylko CAŁĄ WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ.

Link: https://research.ark-invest.com/big-ideas-2019-thank-you?submissionGuid=6e34e84c-03fd-451a-8acd-bde04d9139df

Jak chcesz wymienić się poglądami napisz maila do mnie dariusz.zgorzelski@trublu.io.

Tekst powstał na podstawie materiałów firmy TruBlu, która współpracuje z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną w programie S5 – Akcelerator Technologii 5G / Startup Spark, który ma na celu łączenie startupów z dużymi przedsiębiorstwami i wspieranie rozwoju innowacyjnych rozwiązań z wykorzystaniem technologii 5G.

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY