SAY HI TO 5G

03.11.2020

Zacznijmy od najważniejszego – koronawirus nie rozprzestrzenia się przez sieć 5G! Teoria tak nieprawdopodobna i absurdalna, że aż ciężko z nią polemizować. Czy jakbym powiedział, że za pomocą internetowej sieci mobilnej 5G możemy przesyłać ludzi albo zwierzęta to czy byłbym traktowany poważnie? Natomiast wielki szacunek za powiązanie korona-WIRUSA z WIRUSAMI komputerowymi – na oko widać, że to się łączy.

Ale teraz na poważnie!

Wszyscy widzimy jak obecna pandemia zmienia świat, biznes i ludzi. Z dnia na dzień wszyscy zostaliśmy odcięci od naszych znajomych, współpracowników, kontrahentów. Jedynym sposobem utrzymania kontaktów prywatnych czy biznesowych stało się przeniesienie komunikacji na poziom cyfrowy.

 

Pandemia zwiększa ruch w sieciach bezprzewodowych

Organizatorzy konferencji i szkoleń oraz szkoły nagle zamienili sale prelekcyjne i wykładowe na wirtualne pokoje, w których każdy z nas może widzieć i słyszeć pozostałe osoby. Spotkania takie, mimo że bardzo pomocne i pozwalające nam kontynuować pracę, wiążą się wieloma uniedogodnieniami. Jednym z najbardziej dokuczliwych jest problem pojemności sieci. Paradoksalnie możemy powiedzieć, że pandemia koronawirusa pokazała, co może się wydarzyć z sieciami LTE za kilka lat, gdy urośnie ruch w sieci i gdy zaczniemy podłączać do niej coraz więcej urządzeń.

Nagle, gdy do sieci podłączyliśmy w tym samym momencie wiele urządzeń, na których wszyscy chcieli transmitować obraz i dźwięk (Jaś lekcję w szkole, Janek ważną wideokonferencję, a emerytowany Jan film na Netflixie) pojawiły się problemy z wydajnością sieci. Buforowanie wideo czy zrywanie połączeń to przykładowe objawy przytykającej się sieci w czasie Covid-19.

 

Streaming wideo przyciąga do sieci miliony internautów

O ile z obsługą większej ilości dźwięku poradzilibyśmy sobie bez problemów, o tyle z materiałem wideo tak lekko już niestety nie ma. Wideo to „najcięższy” rodzaj danych jakie przesyłamy w sieci. W tym momencie według raportu mobilności firmy Ericsson – około 63% światowego ruchu w sieci to ruch wideo, a za 5 lat będzie to aż 76%.

Udział transmisji wideo w sieciach mobilnych jest obecnie na tyle duży, że wielkie platformy streamingowe, jak wspomniany Netflix czy HBO GO, zostały poproszone o ograniczenie jakości strumieni wideo. Obecnie sieci radzą sobie dobrze z ilością danych i działają w większości przypadków stabilnie. Jednak gdyby nie wspomniane obcięcie jakości wideo, sytuacja mogłaby teraz wyglądać trochę gorzej.

Pandemia koronawirusa mocna ograniczyła naszą mobilność. Z racji tego, że większość biur i sal lekcyjnych znajduje się teraz w domach, możemy wspomagać się technologiami kablowymi, które przejęły część ruchu i odciążyły sieci mobilne. Jak więc widać na powyższym przykładzie technologie przewodowe i bezprzewodowe mogą ze sobą świetnie współpracować.

 

4-krotny wzrost ruchu w sieciach mobilnych do 2025 roku

Dzisiejszy ruch w sieciach mobilnych szacujemy na około 40EB. Za 5 lat spodziewamy się, że będzie to już około 160EB. To już wartości niewyobrażanie duże.

Spróbujmy na szybko obliczyć, jak ruch z obniżeniem jakości sieci odciążył nasze sieci. Zakładamy, że jakość wideo została obniżona o 30%. Dla ułatwienia obliczeń przyjmijmy, że zmniejszyło to „wagę” wideo o 30%. Oczywiście taka estymacja nie będzie dokładna chociażby z racji tego, że przyjęte założenia mogą być niewłaściwe albo dlatego, że nie cały ruch wideo został skompresowany.

40EB (sumaryczny ruch w sieciach mobilnych) x63% (udział ruchu wideo) x30%(obniżona jakość)=~7,5EB – tak więc te 7,5ExaBajtów oszczędzonych danych z pewnością pozwoliło naszym covidowym wideokonferencjom czy lekcjom odbywać w poprawny sposób. 1EB to ilość danych, które pomieścimy na 1 000 000 domowych dysków 1TB.

1 kB (kilo) – 1024 bajtów

1 MB (Mega) – 1024 kB

1 GB (Giga) – 1024 MB

1 TB (Tera) – 1024 GB

1 PB (Peta) – 1024 TB

1 EB (Exa)  – 1024 PB

 

Blog 5G – jak zwiększyć pojemność sieci mobilnych?

Co zrobić, żeby przesyłać więcej danych nie poświęcając w zamian jakości? Zacznijmy korzystać z wyższych częstotliwości. Dodatkowe pasmo to jedna z trzech metod rozszerzania pojemności sieci mobilnych i właśnie temu zagadnieniu poświęcony będzie następny wpis. Pozostałe dwie metody zwiększania pojemności sieci omówimy w trochę później, a już teraz możecie poszerzyć swoją wiedzę na temat technologii komórkowych, od 1G przez LTE po 5G czytając mój wcześniejszy wpis na blogu 5G Ericsson.

 

Tekst autorstwa Michała Majcherczaka, trenera Ericsson specjalizującego się w technologiach dostępu radiowego w sieciach 4G i 5G, stworzony na potrzeby bloga  5G okiem eksperta – blogiem przez 5G

https://www.ericsson.com/pl/blog/3/2020/8/covid-19-wplyw-na-dzialanie-sieci-mobilnych-ericsson

Firma Ericsson współpracuje z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną w programie S5 – Akcelerator Technologii 5G / Startup Spark, który ma na celu łączenie startupów z dużymi przedsiębiorstwami i wspieranie rozwoju innowacyjnych rozwiązań z wykorzystaniem technologii 5G.

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY