SAY HI TO THE NEW QUALITY OF CAR SALES

03.11.2020

W ramach programu realizowanego przez Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną, jedna z polskich platform informatycznych ma szansę zrewolucjonizować światowy rynek sprzedaży aut. W jaki sposób nowoczesna technologia zmienia branżę automotive?

Fotografia towarzyszy ludzkości od niemal dwóch stuleci. Zdjęcia pełnią ważną rolę w życiu każdego z nas, to dzięki nim możemy powracać wspomnieniami do ważnych momentów, poznawać otaczający nas świat. W miarę upływu lat fotografia nieustannie się zmienia- rolę aparatu fotograficznego przejęły telefony, w przypadku których wykonywanie połączeń przestało być funkcją bazową. Są nieustannie udoskonalane, dysponują coraz większą ilością pamięci, stają coraz bardziej zaawansowane, i co istotne, robią coraz lepsze zdjęcia. Smartfony są obecnie jednym z najpopularniejszych urządzeń na świecie- aktualnie korzysta z nich 1,5 mld ludzi, a w ciągu tylko jednego dnia do Internetu trafia ponad 500 milionów nowych zdjęć. Obraz stał się narzędziem komunikacji.

Warto podkreślić, że zdjęcia są podstawowym narzędziem sprzedaży, bowiem to za ich sprawą możemy zaprezentować nasz produkt, podkreślić jego zalety, a przede wszystkim wzbudzić zainteresowanie Klienta. Doskonałym przykładem mogą być fotografie produktowe tworzone na potrzeby branży motoryzacyjnej. Internet zrewolucjonizował rynek sprzedaży aut, zarówno nowych jak i używanych. Sieć jest pierwszym miejscem w którym potencjalni klienci będą poszukiwali informacji na temat interesującego ich pojazdu- począwszy od modelu, poprzez jego wyposażenie, w przypadku aut używanych wstępną weryfikację stanu i przede wszystkim kwestii wyglądu, który dla większości ludzi jest kluczowym aspektem przy wyborze pojazdu. Okazuje się, że stwierdzenie „kupujemy oczami” jest jak najbardziej prawdziwe, obraz jest w dalszym ciągu wyznacznikiem decydującym o dokonywanych przez nas wyborach podczas zakupów za pośrednictwem Internetu. Kolejnym kryterium, a zarazem zaletą wirtualnych ofert jest czas- ciągu kilku chwil możemy przejrzeć dziesiątki ogłoszeń, bez konieczności wychodzenia z domu i co równie istotne, nie ponosimy przy tym żadnych kosztów.

Z uwagi na bardzo dużą ilość ofert w Internecie producenci i firmy zajmujące się sprzedażą aut szukają sposobu na wyróżnienie swoich ogłoszeń. Sam produkt nie zawsze pozwoli na pozyskanie uwagi klienta, należy również zadbać o sposób i formę prezentacji samochodu. Jednak rodzi się pytanie- w jaki sposób tego dokonać? Osoby poszukujące aut w Internecie to klienci wymagający, zazwyczaj ze ściśle określonymi oczekiwaniami. Należy więc tak tworzyć oferty sprzedażowe, aby były one łatwo dostępne, proste i przejrzyste oraz profesjonalne. Z pewnością większość z nas niejednokrotnie spotykała się z sytuacją, kiedy poszukując w Internecie jakiegoś produktu trafialiśmy na strony nieczytelne, trudne w obsłudze, a zdjęcia bardziej odstraszały, aniżeli zachęcały do dokonania zakupu. Dlatego trzeba ułatwić klientowi możliwość zapoznania się z ofertą, oczywiście nie zapominając o jakości prezentowanych materiałów, np. w postaci zdjęć. To fotografie ofertowe w dużej mierze stanowią o sukcesie sprzedaży, a oprócz osiągnięcia celu, dobre zdjęcia tworzą spójny wizerunek sprzedawcy i świadczą o jego profesjonalizmie.

Dlatego coraz więcej firm działających w obszarze branży motoryzacyjnej, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, poszukuje sprawdzonych rozwiązań, które będą wspomagać proces sprzedaży aut. Rynek musi na bieżąco dostosowywać się do ciągłych, często dynamicznych zmian. Doskonałym przykładem jest coraz częściej stosowane na polskim rynku interaktywne narzędzie wirtualnej prezentacji aut. Jest ono formą obecnie bardzo popularnego „wirtualnego spaceru” i dowodem, że branża automotive coraz chętniej sięga po rozwiązania e-commerce.

Interaktywna prezentacja umożliwia wykonanie wirtualnych oględzin- pojazd jest prezentowany w formie widoku 360 stopni. Możemy dowolnie obracać obraz, czy oglądać interesujący nas samochód pod różnymi kątami, oraz zapoznać się z jego detalami. Tego typu rozwiązanie jest również dużą korzyścią w przypadku ofert aut używanych, bowiem dzięki tego typu
nowoczesnej prezentacji klient ma możliwość weryfikacji drobnych uszkodzeń, które powstały w trakcie eksploatacji pojazdu. Co za tym idzie, narzędzie ułatwia zapoznanie się z faktycznym stanem auta, co nie zawsze jest możliwe w przypadku standardowych ogłoszeń zamieszczanych w Internecie. Kluczem do sukcesu są rzetelne, dobrej jakości zdjęcia i ich umiejętne wykorzystanie za pośrednictwem innowacyjnego, kompleksowego mechanizmu sprzedaży. Oferta online oprócz atrakcyjnej i nowoczesnej formy, zawsze w pełni wiarygodny sposób przedstawia prezentowany pojazd. Co równie istotne, narzędzie dzięki pełnej integracji systemu z bazą danych znacznie ułatwia tworzenie rzetelnych wirtualnych prezentacji, z dużą ilością precyzyjnych informacji dotyczących wyposażenia danego egzemplarza. Oprócz ogólnego wyglądu auta czy przedstawienia detali, dzięki zastosowaniu specjalnej kamery wykonującej zdjęcia sferyczne 360°, mamy możliwość dokładnie zobaczyć jak wygląda wnętrze samochodu, z uwzględnieniem wszystkich interesujących nas szczegółów. Narzędzie zostało stworzone z myślą o tym, aby klient mógł wykonać skrupulatne oględziny pojazdu, bez konieczności wizyty w punkcie sprzedaży. Co równie ważne, profesjonalnie przygotowana oferta online, oprócz zwiększenia szans na osiągniecie sukcesu, pozwala także na budowanie wizerunku firmy. W pełni ustandaryzowana, atrakcyjna prezentacja świadczy o profesjonalizmie sprzedającego.

Wskaźniki pokazują wprost, że sytuacja spowodowana przez COVID-19 w znaczny sposób spopularyzowała model sprzedaży samochodów poprzez Internet. Tego typu tryb działania jest dla wielu spółek sposobem na minimalizowanie strat i radzenie sobie z nadchodzącym kryzysem, a dla niektórych wręcz jedyną szansą na utrzymanie się na rynku. Firmy, które już wdrożyły rozwiązania opierające się na zastosowaniu narzędzi e-commerce nie odczuły w tak znaczny sposób spadku, jak ma to miejsce w przypadku spółek korzystających z standardowych modeli sprzedaży. Funkcjonowanie salonów na skutek wprowadzonych obostrzeń, zostało znacznie ograniczone, przez co nie mogły one realizować żadnych transakcji, pomimo realnego zapotrzebowania rynku. Obecny rok doskonale obrazuje, że przyszłością branży automotive jest rozbudowywanie i konsekwentne wdrażanie działań e-commerce.

W ramach projektu realizowanego przez Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną w programie S5-Akcelerator Technologii 5G w planie jest stworzenie narzędzia, które po wdrożeniu, pozwoli na realizowanie pełnego procesu zakupu auta przez Internet, z użyciem dedykowanej aplikacji.

Obecnie istniejąca platforma jest innowacyjnym, kompletnym rozwiązaniem służącym tworzeniu ofert w trybie online, z użyciem widoku 360°. Nowoczesna aplikacja umożliwia wykonanie profesjonalnej sesji fotograficznej przy użyciu smartfona. Rozwiązanie to oprócz standaryzacji realizowanych sesji pozwala zoptymalizować proces tworzenia ofert online, a łatwa i intuicyjna obsługa platformy sprawia, że narzędzie może być obsługiwane przez pracowników każdego szczebla. Co równie istotne, z punktu widzenia klienta, narzędzie umożliwia dokładne obejrzenie zarówno całego pojazdu jak i jego wnętrza, zupełnie jak w rzeczywistym salonie, bez konieczności wychodzenia z domu.

Zmiany, które docelowo mają zostać wdrożone dzięki uczestnictwu w programie S5-Akcelerator Technologii 5G, będą polegać na wprowadzeniu funkcji prezentacji w formie wideostreamingu. Doradca, wykorzystując kamerę, będzie miał możliwość prezentowania pojazdu połączonemu z nim klientowi w czasie rzeczywistym. Dzięki użyciu technologii 5G jakość transmisji będzie odbywać się bez zakłóceń, w wysokim standardzie rozdzielczości, np. 4K. Kolejnym założeniem jest wariant dostosowania platformy do potrzeb sprzedaży pojazdów o dużych gabarytach, np. samochodów ciężarowych, naczep bądź ciągników. Następnym etapem będzie uzupełnienie platformy o moduł e-commerce. Na podstawie uprzednio przygotowanej oferty, sprzedaż pojazdu będzie odbywać się wyłącznie w formie online. Całość będzie pozwalała na integrację z systemami ratalnymi, kredytowymi i leasingowymi podmiotów finansowych. W efekcie sprzedaż będzie mogła być powiązana z uzyskaniem finansowania. Dodatkowo sprzedawca na życzenie kupującego będzie mógł w czasie rzeczywistym dokonywać oznaczania interesujących kupującego detali w celu ich wyróżnienia i późniejszego wyszczególnienia w ofercie. Prezentacja, zaraz po nagraniu, będzie dostępna dla kupującego, tak aby mógł on weryfikować ustalenia z rozmowy, czy ponownie przejrzeć prezentację pojazdu w tym oznaczonych w nim detali. W zamyśle, dzięki modułowi wideostreamingu każda ze zrealizowanych sesji zostaje zarchiwizowana, a klient będzie dysponował materiałem potwierdzającym stan pojazdu przed dokonaniem zakupu, co może być dowodem w kwestii ewentualnych reklamacji. Każdy etap, począwszy od tworzenia oferty, poprzez jej prezentację i zawierania transakcji on-line, będzie odbywał się bez potrzeby obecności klienta w salonie.

To innowacyjne rozwiązanie będzie miało szansę zrewolucjonizować branżę automotive, zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Z jednej strony, stanowi ułatwienie zarówno dla klientów jak i firm zajmujących się sprzedażą pojazdów. Pozwoli to również na znaczne usprawnienie i zwiększenie skuteczności procesu dystrybucji samochodów, z jednoczesnym zastosowaniem standaryzacji i wysokim poziomem oferowanych usług. Korzyści płynące z zastosowania tego typu rozwiązań spowodują, że niebawem sprzedaż aut będzie mogła odbywać się wyłącznie w świecie wirtualnym. Polska marka aktywnie uczestniczy w kreowaniu jutra branży automotive.

Firma Virtual Car 360 współpracuje z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną w programie S5-Akcelerator Technologii 5G, który ma na celu łączenie startupów z dużymi przedsiębiorstwami i rozwój innowacyjnych rozwiązań z wykorzystaniem technologii 5G”

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY