Say Hi to the Edge Computing that serves value to Industry 4.0

15.02.2021

Współczesne wyzwania w obszarze Przemysłu oscylują głównie wokół bezpieczeństwa pracy, wyśrubowanej wydajności oraz możliwie największych oszczędności. Jak zaadresować je wszystkie jednocześnie dzięki innowacyjnym technologiom?

Jak połączyć różnego rodzaju systemy, aby współistniały i dostarczały namacalną wartość w niespotykanej dotąd jakości i skali? Na te pytania próbuje odpowiedzieć ten artykuł.

Wszelkie wdrożenia nowych technologii powinny mieć silne umocowanie w dostarczanej wartości biznesowej dla klientów końcowych. Niewiele jest jednak publicznie dostępnych, rzeczowych i szczegółowych analiz problemów szerokiego grona przedsiębiorców z sektora produkcyjno-logistycznego.

Spróbujmy zatem podejść konkretnie do syntezy uzasadnień i „motywatorów”, które torują drogę dla wdrożeń systemów typu Edge Computing opartych o 5G.

 

 

Rozpocznijmy od prostych przykładów:

Załóżmy prosty scenariusz dla średniej wielkości zakładu produkcyjnego, który zatrudnia na 2-3 zmiany 150 pracowników. Wywiady wskazują, że średnio do 1h czasu dziennie traci sumarycznie każdy pracownik w poszukiwaniu narzędzi, materiałów, wyrobów. Przy takiej załodze, generuje to roczną stratę, przeliczalną na 150 x 1h x 252dni = 37.800 godzin. Biorąc pod uwagę stawkę wynagrodzenia w wysokości średniej krajowej, roczna strata dla takiego przedsiębiorstwa wynosi ok. 1,25 mln złotych. A przecież to tylko 1h… gdy pracownik błąka się po magazynie lub hali szukając czegoś… Wystarczy zaadresować ten problem odpowiednim monitoringiem i aplikacją do nawigowania działającą w czasie rzeczywistym. Istniejąca technologia już to umożliwia.

Idąc tym tropem, dla wszystkich pracowników projektowych i biurowych w zakładzie produkcyjnym, tzw. „papierologia” to koszmar. Okazuje się, że brak transparentności procesu produkcyjnego, obiegu dokumentów, identyfikacji materiałów, pół-wyrobów i wyrobów jest w stanie spowolnić realizację zamówień, nawet o 30%. Źle wypełniona plakietka, zabrudzona karta dyspozycji produkcyjnej, itd., wpływa w konsekwencji bardzo negatywnie na obsługę klienta, wydajność pracy, motywację zespołu. Zdigitalizowany i jasny przepływ informacji o procesie produkcyjnym (pomiędzy przestrzenią fizyczną, a wirtualną) pomiędzy działami sprzedaży, technologii, a produkcji i logistyki pozwala na płynną identyfikację, a w konsekwencji zwiększa szybkość realizacji. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza w obecnych czasach, gdy 80% klientów chce wiedzieć dokładnie kiedy zostanie zrealizowane ich zamówienie. Tak wysokie opóźnienia i groźba odpływu klientów, gdy zawodzi sprawna egzekucja zamówień są w stanie znacząco zmniejszyć wydajność produkcji i ograniczyć zyski.

 

 

Kolejną kwestią jest znienawidzone przez producentów marnotrawstwo materiałów, wyrobów lub narzędzi co wpływa negatywnie na całkowite Koszty Operacyjne nawet o -10%. Dzięki nowym rozwiązaniom opartym o IoT, sprawne lokalizowanie obiektów na kampusie przedsiębiorstwa może odbywać się w tle i pozwalać łatwo identyfikować i analizować ich przepływ. Co więcej, pojawia się możliwość analizowania wydajności oraz cyklu życia narzędzi i maszyn dzięki tzw. Predictive Maintenance.

Bardzo ważnym aspektem są również regulacje BHP oraz troska o bezpieczeństwo pracownika. W nowoczesnym zakładzie produkcyjnym jest to niepodważalnie wymagane, aby monitorować warunki oraz bezpieczeństwo pracy w tle i przewidywać sytuacje niebezpieczne. Służą temu systemy wsparte algorytmami sztucznej inteligencji, które potrzebują znacznych zasobów obliczeniowych i niezawodnej transmisji danych na krawędzi sieci.

Wystarczy uwzględnić 4 powyższe przykłady, aby w łatwy sposób przeliczyć na oszczędności lub zyski – wartość wnoszoną przez IoT Edge Computing połączony z technologią 5G.

 

 

Infrastruktura 5G oraz przetwarzanie dużej ilości informacji na krawędzi sieci w czasie rzeczywistym, stanowią podwalinę i spoiwo dla aplikacji sensorowych Internetu Rzeczy w zastosowaniach przemysłowych. Jednym z przykładów takich aplikacji może być coś tak prostego jak system tkanki przemysłowych lokalizatorów, który w połączeniu z analizą danych czasu rzeczywistego i odpowiednią aplikacją dedykowaną pracownikom, za jednym zamachem przyczynia się do poprawy funkcjonowania oraz rentowności produkcji i całego przedsiębiorstwa. A to dopiero początek, gdyż już teraz w przemyśle pojawiają się COBOT’y – roboty współpracujące (ang. Colaborative Robots) dla szybszego montażu, autonomiczne wózki AGV dla sprawnej intra-logistyki materiałów, zaawansowana analiza obrazu wsparta AI dla badania i poprawy jakości wyrobów, i wiele więcej.

 

Tekst powstał przy pomocy firmy Intelliventory sp. z o.o., która powstała jako dedykowany spin-off skupiony na projektowaniu i wdrażaniu nowoczesnych systemów IoT, wykorzystujących do maksimum potencjał technologii 5G oraz model przetwarzania danych na krawędzi sieci teleinformatycznych (ang. Edge Computing). Tworzone rozwiązania służą optymalizacji procesów produkcyjnych i logistycznych. Firma jako pierwsza w Polsce oferuje urządzenie przemysłowe intelliventory 5G IoT Gateway, które umożliwia podłączenie dowolnych sieci sensorowych oraz maszyn przemysłowych do infrastruktury radiowej sieci 5G NSA/SA.

Firma Intelliventory sp. z o.o współpracuje z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną w programie S5-Akcelerator Technologii 5G, który ma na celu łączenie startupów z dużymi przedsiębiorstwami i rozwój innowacyjnych rozwiązań z wykorzystaniem technologii 5G”

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY