Łódzka strefa otwarta na brytyjskie inwestycje

05.03.2021

Wskaźniki pokazujące wyniki współpracy gospodarczej między Wielką Brytanią a Polską – stale rosną. W latach 1995-2018 wymiana handlowa między krajami wzrosła o 510 proc, a od czasu przemian zapoczątkowanych w 1989 r. do końca 2017 r. firmy brytyjskie zainwestowały w Polsce blisko 48 mld zł. I nie zamierzają się zatrzymywać, czego najlepszym przykładem są ostatnie inwestycje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, uznanej za 3. na świecie i 1. w Europie przez fDi Magazine.

Brytyjskie firmy odgrywają znaczącą rolę w wielu sektorach polskiej gospodarki. Można by długo wymieniać, zaczynając od produkcji, a kończąc na usługach zdrowotnych czy finansowych. Statystyki zamieszczone w raporcie firmy Deloitte z 2019 r. badającym powiązania gospodarcze między Wielką Brytanią i Polską pokazują, że na przestrzeni lat współpraca widocznie się zacieśniła. W Polsce działa z powodzeniem już ponad 400 firm brytyjskich, a kolejne myślą o wejściu na polski rynek. Jest on szczególnie atrakcyjny w połączeniu ze zwolnieniami w podatku jakie oferuje Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna w zamian za ulokowanie inwestycji w jej granicach. Z takiej możliwości skorzystała brytyjska firma Johnson Matthey, która postanowiła ulokować nową inwestycję w Łódzkiej Strefie w centralnej Polsce, niedaleko Konina.

– To ważna inwestycja dla regionu i dla Łódzkiej Strefy. Branża automotive szybko się rozwija i dużo inwestuje w nowoczesne technologie związane z produkcją samochodów elektrycznych. W fabryce Johnson Matthey, która właśnie powstaje pod Koninem będą produkowane zaawansowane materiały do baterii. Wybór przez tak dużego inwestora lokalizacji w Łódzkiej Strefie pokazuje, że mamy przygotowane świetne tereny pod inwestycje, strategiczne położenie i bardzo dobrą siatkę komunikacyjną, ułatwiającą logistykę – mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE.

Fabryka Johnson Matthey niedaleko Łodzi jest w trakcie budowy, firma stopniowo zwiększa zatrudnienie, które ma osiągnąć ponad sto etatów. Nieopodal Łodzi rozwija się także inny brytyjski inwestor, firma Hellyar Plastics – mająca ponad 50-letnią historię i doświadczenie w produkcji oraz handlu modyfikowanymi tworzywami na bazie polipropylenu. Decyzję o inwestycji zarząd firmy podjął w 2017 roku, a jej realizacja potrwała niecałe dwa lata.

– Działalność operacyjną rozpoczęliśmy we wrześniu 2019 r. i jest realizowana zgodnie
z naszymi wieloletnimi planami. Dziś zakład pracuje i produkuje compoundy dla wielu klientów, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Są realizowane kolejne projekty służące rozwojowi mocy produkcyjnych, zatrudnienie w firmie wzrasta oraz realizujemy badania nad nowymi tworzywami konstrukcyjnymi – mówi Wojciech Waryszewski, dyrektor zarządzający Hellyar Plastics Polska.

– Dzięki doświadczeniu naszej załogi, możemy oferować naszym klientom alternatywne, nowocześniejsze, lżejsze, tańsze produkty. Połączenie brytyjskiej kultury biznesowej
z polską kreatywnością przynosi wspaniałe rezultaty – dodaje.

Łódzka strefa wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów przygotowuje dla nich dedykowane tereny inwestycyjne. Dobrze skomunikowane, z możliwością dopasowania infrastruktury wodnej, odpowiedniej mocy podłączenia elektrycznego czy gazowego. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się ponad 40-hektarowy kompleks Ksawerów graniczący z Łodzią. Tam swoje lokalizacje ulokowały globalne marki, firmy takie jak: Nippon Seiki czy Miele. Niemiecki producent sprzętu AGD korzysta też z oferty startupowej dla inwestorów. Łódzka strefa stawia na rozwój technologii i daje możliwość swoim inwestorom na współpracę ze startupami. Firma Miele korzysta z rozwiązań zaprojektowanych dla ich fabryki w technologii 5G. Jest to oferta, za którą Łódzka Strefa została nagrodzona przez ekspertów z fDi Magazine (z grupy Financial Times).

– Wykorzystujemy potencjał technologiczny startupów i łączymy go z doświadczeniem dużych inwestorów. Współpraca owocuje tworzeniem gotowych, dedykowanych dla inwestora innowacji przyspieszających jego rozwój. Budowanie innowacji w oparciu o technologię 5G pozwala nam wypracowywać przewagi konkurencyjne, które wprowadzają rewolucję na rynku nowych technologii i przyspieszają przemiany Industry 4.0 – wyjaśnia Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.

Strefa dysponuje terenami inwestycyjnymi także w samej Łodzi, przy terminalu kolejowym, z którego pociągi odjeżdżają do Chin. Dodatkowo buduje nowoczesne hale magazynowo – przemysłowe z rampami dla samochodów ciężarowych, zapleczem biurowym – gotowe do wynajmu. Inwestycja w Łódzkiej strefie oznacza zwolnienie z podatku dochodowego zależne od wielkości nakładów inwestycyjnych i inwestora, który je ponosi. Duże firmy mogą liczyć na 35 proc. wartości inwestycji, średnie 45 proc., a małe i mikro na aż 55 proc.

– Zwolnienie z podatku dochodowego, dla każdego prowadzącego biznes jest bardzo atrakcyjną zachętą. Szczególnie ważną w pierwszych latach prowadzenia biznesu, gdy poniesione koszty związane z uruchomieniem działalności, są wysokie i trzeba jak najszybciej przysłowiowo „wyjść na prostą” – wyjaśnia Wojciech Waryszewski, dyrektor zarządzający Hellyar Plastics Polska. Polska poza faktem bycia bardzo dużym rynkiem europejskim w zakresie konsumpcji, jest świetną lokalizacją z powodów infrastruktury technicznej i komunikacyjnej, otwartych na nowe inwestycje samorządów, ludzi kreatywnych, głodnych sukcesów i chcących podnieść swój standard życia. A nowe inwestycje dają takie możliwości. Natomiast ludzie, nie tylko młodzi, chcą z tej możliwości skorzystać – dodaje Wojciech Waryszewski.

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY