Say Hi to the shared ECO eMobility

09.03.2021

Darmowe paliwo dla elektromobilności z odnawialnych źródeł energii – bajka czy wizja przyszłości? Czy lokalne bilansowanie sieci mikroproducentów, eko-energetyka, ekonomia współdzielenia, technologia, Big Data/ML i IoT przezwyciężą blokady rozwoju eMobilności w Polsce?

Odnawialna energia i wyzwania

Dbanie o środowisko to nie przejściowa moda lecz zauważalna przez ludzkość konieczność. Jesteśmy świadkami ewidentnego trendu promocji wszystkiego co związane z ekologią, odnawialnymi źródłami energii i elektromobilnością. Wraz z podnoszącą się świadomością społeczną , podążają duże inwestycje indywidualne, korporacyjne i publiczne. Nadspodziewany sukces programu ‘mój prąd’ w rezultacie przyniósł dziesiątki tysięcy  prosumentów, którzy produkowaną energię z odnawialnych źródeł oddają do sieci energetycznej. Wraz ze wzrostem ilości prosumentów liczonych już w setkach tysięcy, rośnie skala nie tylko korzyści ale też i wyzwań z tego faktu płynących. Niewątpliwie sam fakt produkcji energii z odnawialnych źródeł cieszy, niemniej jednak bilansowanie, przesył czy ewentualne jej magazynowanie to nie lada problem dla dystrybutorów energii. Nie jest tajemnicą, iż w obecnym stanie zakłady energetyczne mimo 20-sto procentowego potrącenia za odbiór prądu, w pewien sposób dotują odbiorcę końcowego. Ta sytuacja nie może trwać wiecznie, wymaga rozwiązania.

 

 

 

Elektromobilność – apetyt na energię

 Wraz z produkcją energii rośnie również popyt związany z wkraczającą dużymi krokami  elektromobilnością. Często podnoszone pytanie czy dysponujemy mocą i możliwościami przesyłowymi sieci, by sprostać tak wielkiemu zapotrzebowaniu na energię, już dziś wymaga odpowiedzi. Jak równoważyć podaż i popyt na energię w danym miejscu i czasie, jak optymalizować i inteligentnie zarządzać jej dystrybucją? Jak okiełznać i planować podaż energii ze źródeł tak zależnych od pory roku, pogody, temperatury, nasłonecznienia, zachmurzenia czy siły wiatru? Planowanie poboru energii dla niewielkich odbiorników tj. oświetlenie jest niemożliwe i nieopłacalne. Zaś dla dużych tj. bojlery ciepłej wody, ogrzewanie czy akumulatory pojazdów elektrycznych ma duży potencjał optymalizacji. Jak zagospodarować lub zmagazynować energię, zminimalizować straty lub ograniczyć koszty, zapewniając jednocześnie komfort użytkowania urządzeń elektrycznych do jakiego przywykliśmy? Jakimi mechanizmami i możliwościami technicznymi dziś dysponujemy by to osiągnąć?

 

Ujarzmić energię przyrody

Wykorzystując potencjał energetyczny przyrody przychodzi nam mierzyć się z jej nieprzewidywalnością. Nie jesteśmy jednak bezsilni. Dziś naszym sprzymierzeńcem staje się technologia i znane już koncepcje nowej ekonomii! Mamy Internet rzeczy (IoT) utożsamiany przez wielu z wizją lodówki która sama robi zakupy. Wielu z nas korzysta z ekonomii współdzielenia (sharing economy) przy okazji CarSharing’u pozwalającego redukować koszty, lepiej dysponować środkami czy podnosić komfort. Idea Total Mobility, proponująca zapewnienie usług mobilności dla wszystkich w miejsce dysponowania środkiem transportu.

www.ecoplanet24.com

Wszystkie te koncepcje i technologie, wiedza i przeszło dwudziestoletnie doświadczenie w branży energetycznej i software’owej, pozwoliły stworzyć i rozwijać wizję odpowiedzialnego gospodarowania energią – ECOsystem. Autorskie oprogramowanie i elektronika zaprojektowana i wytworzona przez Friendly Innovation, pozwala lokalnie bilansować odnawialną energię optymalnie ją wykorzystując. Dzięki 5G pozyskane i przetwarzane duże ilości danych (Big Data), w ramach www.ecoplanet24.com pozwalają profilować potrzeby użytkowników tak, by skomplikowany proces optymalizacji pozostał dla nich niezauważony, a komfort i korzyści użytkowania były jak największe. EcoPlanet24 dostarcza wszystkich koniecznych komponentów fizycznych i software’owych  do budowy współdzielonej, w ramach shared economy, sieci stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych. Sieć może być używana indywidualnie, ale też udostępniona zdefiniowanej grupie lub wszystkim, rozkładając koszty utrzymania i zarządzania infrastrukturą. System pozwala realizować przypadki użycia odpowiednie dla osiedli, spółdzielni, hoteli, firm, rodzin, grup konsumenckich, czy dystrybutorów energii. Cały ECOsystem pozwala  skutecznie i bezpiecznie dzielić moc przyłączeniową, wykorzystywać energię wytworzoną lokalnie lub pochodzącą z nadwyżek tradycyjnych dostawców.  Integracja z Inteligentnym Budynkiem (Smart Home) wnosi kolejne nowe funkcjonalności i korzyści dla końcowego użytkownika. Pełna współpraca z systemem zarządzania budynkiem (BMS) monitoruje, analizuje i wizualizuje współpracę źródeł i magazynów energii oraz infrastruktury elektromobilności.

 

 

Regulacje i czyste środowisko

Unia Europejska wskazuje konieczność ochrony  środowiska, ograniczenie śladu węglowego i nakreśla strategię ekologicznego działania w długiej perspektywie do 2050r. Jest to droga bez odwrotu. Wchodząca w marcu 2021 roku w życie unijna dyrektywa mówi o konieczności zapewnienia infrastruktury dla elektromobilności. Rozwiązanie proponowane przez Friendly Innovation umożliwia deweloperom i spółdzielniom budowanie sieci ładowarek w garażach czy miejscach  parkingowych. Natomiast operatorom tych sieci pozwala elastycznie rozliczać użytkowników bezpośrednio, w abonamencie lub czynszu. Inwestorzy mogą rozszerzyć ofertę o realizację zrównoważonych (sustainable) eko-inwestycji budowlanych, lokalnie zbilansowanych czy wręcz niezależnych energetycznie. Wszystko to osiągalne jest w ramach spójnego, dopasowanego i całościowego rozwiązania bez problemów z integracją i ukrytych kosztów.

Wszystkie omówione koncepcie i produkty rozwijane przez Friendly Innovation w ramach akceleratora S5  wraz z odbiorcą technologii PGE, przybliżają wizję darmowego, czystego paliwa dla eMobilności w ramach lokalnie bilansujących społeczności. To wizja, która w trosce o stan naszego środowiska, każdego dnia jest coraz bliższa rzeczywistości.

 

Więcej o
Elektromobilność (eMobility) i bilansowanie: https://www.ecoplanet24.com
Integracje z inteligentnym budynkiem: https://www.friendlyinnovation.com/smart-home/
Friendly Innovation sp. z o.o. https://www.friendlyinnovation.com

 

Firma Friendly Innovation sp. z o.o. współpracuje z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną w programie S5-Akcelerator Technologii 5G/Startup Spark, który ma na celu łączenie startupów z dużymi przedsiębiorstwami i rozwój innowacyjnych rozwiązań z wykorzystaniem technologii 5G

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY