Branża farmaceutyczno-kosmetyczna jest jedną z najbardziej innowacyjnych branż w Regionie Łódzkim. Firmy z tego sektora posiadają zakłady produkcyjne, centra badawczo-rozwojowe oraz nowoczesne centra dystrybucji. Rozwojowi sektora farmaceutyczno – kosmetycznego w regionie sprzyjają:
- konkurencyjne koszty pracy,
- duża ilość podmiotów prowadzących działalność z zakresu produkcji leków i materiałów medycznych – w tej branży Województwo Łódzkie zajmuje 3 miejsce w Polsce po Mazowieckim i Małopolskim. Ogółem działa tu 8,6% podmiotów produkujących leki i materiały medyczne,
- wsparcie oferowanie przez władze regionalne, które traktują sektor jako priorytetowy dla województwa. Regionalna Strategia Innowacji dla Województwa Łódzkiego LORIS 2030 zakłada, że Region stanie się silnym ośrodkiem przemysłowo-naukowym w branży medycznej, farmaceutycznej i kosmetycznej.
Najistotniejszym czynnikiem dla rozwoju branży jest istnienie silnego zaplecza naukowo-badawczego kształcącego kadry na potrzeby sektora. Składają się na nie:
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi – Wydział Farmaceutyczny,
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi – Wydział Lekarski,
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi – Wydział Wojskowo – Lekarski
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi – Wydział Nauk Biomedycznych i Kształcenia Podyplomowego,
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi – Wydział Nauk o Zdrowiu,
- Uniwersytet Łódzki – Wydział Biologii i Ochrony Środowiska,
- Uniwersytet Łódzki – Wydział Chemii,
- Politechnika Łódzka – Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności,
- Politechnika Łódzka – Wydział Chemiczny,
- Instytut Biologii Medycznej PAN,
- Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki,
- Instytut Medycyny Pracy im. J. Nofera,
- W ramach Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego przedsiębiorcy mogą korzystać z nowoczesnych Laboratoriów Biotechnologii Przemysłowej oraz Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej.
Korzystne warunki inwestycyjne oferowane przez ŁSSE S.A. doceniły zarówno krajowe, jak i międzynarodowe firmy z branży farmaceutyczno-kosmetycznej. Wśród nich są:




