Program regionalny Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027
Priorytet: FELD.09 Fundusze Europejskie dla Łódzkiego w transformacji
Działanie: FELD.09.01 Gospodarka w transformacji
Typ projektu 2a: Usługi dla przedsiębiorstw, świadczone przez Ośrodki Innowacji (OI) lub Instytucje Otoczenia Biznesu (IOB) w tym inkubatory przedsiębiorczości przy zachowaniu podejścia popytowego (np. w formie grantów).
dotyczącego wsparcia dla nowych i istniejących MŚP, obejmującego dwie ścieżki:
• ścieżkę inkubacji
• ścieżkę rozwoju
Nabór prowadzony jest na podstawie Ustawy z dn. 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 (Dz. U. 2022 poz. 1079 z późn.zm.)
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. ogłasza otwarty nabór Partnera / Partnerów do wspólnej realizacji projektu w ramach ogłoszonego konkursu nr Działanie FELD.09.01 Gospodarka w transformacji na realizację działań mających na celu wsparcie dla nowych i istniejących MŚP, planowanego do realizacji w ramach Priorytetu 9, Działanie FELD.09.01 Gospodarka w transformacji, Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 (FELD).
I. Cel partnerstwa
Celem ogłoszenia jest wybór partnera/partnerów będących jednostkami naukowymi, funduszami venture capital (VC)w celu wspólnej realizacji projektu w ramach działania FELD.09.01 Gospodarka w transformacji. Przewidywany koszt projektu wynosi ok. 20 000 000 PLN. Istnieje możliwość modyfikacji przedmiotowej kwoty w ramach negocjacji pomiędzy partnerami.
II. Zakres tematyczny projektu
Projekt zakłada realizację ścieżki:
• ścieżkę inkubacji, skierowaną do nowych i młodych MŚP (do 60 miesięcy od daty rejestracji), obejmującą wsparcie finansowe w formie grantów oraz wsparcie doradcze. Celem ścieżki jest pomoc w osiągnięciu przez startujące i młode MŚP stabilności i niezależnego działania na rynku.
• ścieżkę rozwoju, skierowaną do przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji na rynku, obejmującą wsparcie finansowe w formie grantów oraz wsparcie doradcze. Celem ścieżki jest pomoc MŚP m.in. w przezwyciężeniu barier rozwoju, umożliwieniu dywersyfikacji, zwiększeniu produktywności.
Zgodnie z SzOP Programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 (FELD), planowane działania umożliwią łagodzenie wpływających na społeczeństwo, zatrudnienie, gospodarkę i środowisko skutków transformacji w kierunku osiągnięcia celów Unii na rok 2030 w dziedzinie energii i klimatu oraz w kierunku neutralnej dla klimatu gospodarki Unii do roku 2050 w oparciu o porozumienie paryskie
III. W ramach przedmiotowego naboru wsparciem objęte będą w szczególności następujące grupy docelowe:
a) w ramach ścieżki inkubacji – osoby fizyczne, chcące rozpocząć działalność gospodarczą (uczące się, pracujące lub zamieszkujące na obszarze sprawiedliwej transformacji województwa łódzkiego w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego), młode przedsiębiorstwa – MŚP funkcjonujące na rynku w okresie krótszym, niż 60 miesięcy od daty rejestracji (posiadające siedzibę lub oddział na obszarze sprawiedliwej transformacji województwa łódzkiego),
b) w ramach ścieżki rozwoju – MŚP posiadające siedzibę lub oddział na obszarze sprawiedliwej transformacji województwa łódzkiego.
IV. Do zadań partnerów należy:
• Wsparcie Lidera w realizacji pełnego zakresu rzeczowego projektu zgodnie z treścią i wymogami dokumentacji konkursowej
• Wsparcie Lidera w procesie rekrutacji uczestników do udziału w projekcie oraz ewaluacji merytorycznej oraz metodycznej programu.
• Prowadzenie działań informacyjnych i upowszechniających dotyczących realizowanego projektu.
• Wsparcie Lidera w zarządzaniu projektem, w szczególności w zakresie przygotowania wniosków o płatność.
• Wsparcie Lidera w opracowaniu treści wniosku aplikacyjnego zgodnie z zasadami obowiązującymi w w/w konkursie, który zostanie złożony w terminie przewidzianym w projekcie.
V. Wymagania i oczekiwania w stosunku do partnera
O udział w postępowaniu mogą ubiegać się
– Podmioty Venture Capital tj. fundusz inwestycyjny którego działalność polega na przeznaczaniu pieniędzy na inwestycje niepewne, ale mogące przynieść wysokie stopy zwrotu),
– Jednostki naukowe
które łącznie spełnią następujące wymagania:
1. Zgodność prowadzonej działalności Podmiotu z celem partnerstwa, którym jest wspólna realizacja projektu przygotowywanego w ramach konkursu, FELD.09.01-IP.02-003/25
2. Deklaracja wniesienia wkładu w realizację zadań i celu partnerstwa w postaci wiedzy i doświadczenia, know–how, zasobów ludzkich, zasobów organizacyjnych i technicznych, którymi dysponuje w celu realizacji zadań / działań w projekcie oraz przedstawienie koncepcji realizacji projektu w partnerstwie, która podlegać będzie ocenie,
3. Złożenie niezbędnych dokumentów w odpowiedzi na ogłoszenie o otwartym naborze partnera / partnerów,
4. Wyrażenie zgody na upublicznienie informacji o wybraniu jego instytucji do pełnienia funkcji partnera,
Zastrzegamy, iż jeden Podmiot może złożyć tylko jedną Ofertę.
VI. Liczba Partnerów
W ramach naboru Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., będąca Liderem, zastrzega prawo wyboru więcej niż jednego Partnera do wspólnej realizacji projektów – 1 fundusz VC oraz 1 jednostkę naukową
VII. Niezbędne dokumenty
Podmiot ubiegający się o wybór na Partnera jest zobowiązany złożyć następujące dokumenty:
Wypełniony „Formularz oferty” zgodny co do treści z wzorem dołączonym do ogłoszenia, w tym wymagane oświadczenia wraz z ilością kadry (np. specjaliści) posiadającą doświadczenie w zakresie prowadzenia działań z zakresu kompetencji kluczowych, doświadczenie w pozyskiwaniu i należytej realizacji projektów, zwane dalej „Ofertą” (projekty realizowane/ zrealizowane).
VIII. Kryteria wyboru
Deklarowany wkład partnera w realizację celu partnerstwa, w tym: wkład w postaci potencjału ludzkiego oraz doświadczenie w pozyskiwaniu i należytej realizacji projektów – niezbędny do realizacji proponowanych w projekcie działań – od 0 do 30 pkt.:
• potencjał ludzki – ilość kadry specjalizującej się w działaniach z zakresu kompetencji kluczowych (np. Specjaliści – członkowie, współpracownicy) – 0 osób – 0 pkt; 1-3 osoby – 3 pkt; 4-6 osób – 6 pkt; 7 i więcej osób – 10 pkt
• doświadczenie Partnera w pozyskiwaniu i należytej realizacji projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej lub innych środków publicznych, środków prywatnych – od 0 do 10 pkt, 1 pkt za każdy wykazany projekt.
• koncepcja merytoryczna projektu uwzględniająca propozycję działań merytorycznych, wpisująca się w założenia opisane w pkt. „II.Zakres tematyczny projektu” – od 0 do 10 pkt,
10 pkt: Projekt w pełni odpowiada założeniom opisanym w pkt. „II. Zakres tematyczny projektu”, uwzględnia wszystkie kluczowe aspekty i wykazuje potencjał do ich efektywnej realizacji.
8 pkt: Projekt jest zgodny z założeniami, jednak niektóre elementy są rozwinięte w sposób ogólny lub brak szczegółowych planów ich realizacji.
5 pkt: Projekt częściowo odpowiada na założenia, wykazuje jedynie fragmentaryczne zrozumienie zakresu tematycznego.
3 pkt: Projekt jedynie w minimalnym stopniu odnosi się do założeń, brak kluczowych elementów merytorycznych.
0 pkt: Projekt nie spełnia założeń zakresu tematycznego.
Do wyboru na Partnera wymagane jest uzyskanie łącznie co najmniej 5 punktów.
Ocena złożonych zgłoszeń prowadzona będzie zgodnie z Ustawą z dn. 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 (Dz. U. 2022 poz. 1079 z późn.zm.)
Ogłaszający nabór zastrzega sobie możliwość zwrócenia się do Partnera o przedstawienie dodatkowych wyjaśnień, informacji i dokumentów.
Ogłaszający nabór zastrzega sobie prawo do:
a) podpisania umowy partnerskiej z kandydatem/mi na partnera, którego/ych zgłoszenie zostało najwyżej ocenione,
b) unieważnienia naboru bez podania przyczyny.
W przypadku unieważnienia naboru Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody jakie poniósł z tego tytułu podmiot zainteresowany zgłoszeniem swojej kandydatury lub kandydat na partnera, który dokonał zgłoszenia, a w szczególności Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. nie ponosi odpowiedzialności za koszty przygotowania zgłoszenia.
Ostateczna koncepcja projektu, w szczególności obejmująca zakres merytoryczny projektu, podział zadań między Partnerów i ustalenie ich budżetu będzie przedmiotem negocjacji pomiędzy Partnerami na etapie przygotowania wniosku aplikacyjnego składanego w konkursie FELD.09.01-IP.02-003/25.
VII. Procedura wyboru Partnera / Partnerów
Komisja dokona oceny dokumentów złożonych przez kandydatów na Partnera.
Ogłaszający zamierza dokonać wyboru jednego lub więcej Partnerów spośród zgłaszających się Podmiotów – 1 fundusz VC i 1 jednostkę naukową
Informacja o wyborze Partnera / Partnerów zostanie podana do publicznej wiadomości na stronie internetowej Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.
IX. Termin, miejsce i sposób złożenia oferty
Oferta powinna zawierać wszystkie informacje zgodnie z wymaganiami ogłaszającego wobec Partnera i zakresu oferty określonymi w niniejszym ogłoszeniu.
Oferta powinna być podpisana przez osobę/osoby upoważnioną/-e do reprezentowania Podmiotu, zgodnie z zasadami reprezentacji Podmiotu lub na podstawie pełnomocnictwa (oryginał pełnomocnictwa należy dołączyć do oferty).
Oferta powinna być podpisana w sposób umożliwiający identyfikację osoby składającej podpis (np. czytelny podpis składający się z pełnego imienia i nazwiska lub podpis opatrzony pieczęcią imienną).
Dokumenty należy złożyć w zamkniętej kopercie z oznaczeniem Podmiotu na adres ogłaszającego nabór: Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., ul. Księdza Biskupa Wincentego Tymienieckiego 22G 90-349 Łódź, 90-349 Łódź, Polskatel. +48 695 949 339, e-mail: info@sse.lodz.pl
Termin składania Ofert: Ofertę należy złożyć w terminie do dnia 30.07.2025 r. do godziny 23.59 na recepcji ŁSSE, 90-349 Łódź, ul. Księdza Biskupa Wincentego Tymienieckiego 22G lub skanem na adres mailowy: Hubert.gesiarz@sse.lodz.pl
O dochowaniu terminu decyduje data wpływu oferty do ogłaszającego nabór. Oferty, które wpłyną po terminie nie będą rozpatrywane.
W przypadku przekazania dokumentów skanem, oryginał dokumentów należy przekazać najpóźniej w dniu podpisania Umowy Partnerskiej.
Z chwilą wpłynięcia Ofert, Komisja niezwłocznie dokona ich otwarcia, a następnie przeprowadzi czynności badania i oceny złożonych ofert w celu wyboru oferty.
Spośród ocenionych Ofert wybrane zostaną te, które spełnią wszystkie wymogi formalne i merytoryczne oraz uzyskają najwyższą liczbę punktów.
Podmioty ubiegające się o wybór na Partnera, które złożą Oferty, zostaną niezwłocznie powiadomione o wynikach naboru za pośrednictwem poczty elektronicznej. Informacja o wynikach naboru zostanie także opublikowana na stronie internetowej ogłaszającego nabór.
Wybranemu Podmiotowi/Podmiotom ogłaszający nabór zaproponuje zawarcie Umowy Partnerskiej, która w sposób szczegółowy określi zadania Partnerów oraz koszty ich realizacji, zasady zarządzania projektem, sposób przekazywania środków finansowych na realizację zadań oraz inne kluczowe kwestie związane z realizacją projektu.