Projekt: S5-Akcelerator Technologii 5G

„Modele Akceleracyjne w Innowacjach Technologicznych” to projekt polegający na profesjonalizacji kadry ŁSSE w obszarze tworzenia i wdrożenia modeli akceleracyjnych opartych na trzech wyróżnikach: regionalizacja, subsydiaryzacja, personalizacja.

Cel główny:

Wykształcenie umiejętności tworzenia programów akceleracji z wypracowanych modeli, zależnie od wertykałów technologicznych.

Grupa docelowa:

Projekty dedykowany jest sektorowi MŚP i realizowany jest poprzez pilotażowy program akceleracyjny „S5-Akcelerator Technologii 5G”, który obejmuje inkubację oraz akcelerację wyłonionych w procesie rekrutacji Uczestników Pilotażu (MŚP), którym Wnioskodawca przyzna pomoc finansowaną w wysokości: I etap: inkubacja do 50 000 PLN, II etap: akceleracja do 550 000 PLN. Poszukiwane będą rozwiązania skupiające się wokół technologii 5G i możliwości jakie daje ona w szeroko rozumianym Przemyśle 4.0.

Termin realizacji projektu:

09.2019-02.2022 r.

Projekt współfinansowany jest ze środków Osi priorytetowej II: Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, działanie II.1. Otoczenie biznesu, Poddziałanie II.1.2: Profesjonalizacja usług biznesowych.

Wartość projektu ogółem: 13 983 831,00 zł
Dofinansowanie: 13 142 116,60 zł

Projekt: Startup Spark 3.0

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. realizuje projekt Startup Spark 3.0, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, Priorytet II: Środowisko sprzyjające innowacjom, Działanie: Startup Booster Poland – Smart Up.

Cel programu:

Celem programu jest wsparcie innowacyjnych przedsiębiorstw na wczesnym etapie rozwoju (startupów) poprzez programy rozwojowe o charakterze akceleracyjnym i post-akceleracyjnym oferowane przez akceleratory wybrane w trybie konkursowym.

Grupa docelowa:

Program akceleracyjny Startup Spark 3.0 to kompleksowy program akceleracyjny i post-akceleracyjny dla startupów tworzących rozwiązania z obszarów automatyki i robotyki, web3, blockchain, zrównoważonego rozwoju, ESG.

Opis programu:

Program zakłada wsparcie innowacyjnych projektów w ramach jednej z trzech ścieżek współpracy:

  1. Ścieżka branżowa z Partnerem Biznesowym: łączenie potencjału startupów z doświadczeniem, zasobami, infrastrukturą i potrzebami dojrzałego biznesu;
  2. Ścieżka sector-agnostic: wsparcie startupów w skalowaniu produktu, networkingu biznesowym i product developmencie;
  3. Ścieżka Go Global: wsparcie startupów w ekspansji zagranicznej.

Uczestniczące w programie startupy otrzymają granty, które: w przypadku akceleracji w ramach ścieżki Sector-Agnostic wynoszą maksymalnie 200.000,00 zł na startup, a w przypadku ścieżki branżowej z Partnerem Biznesowym oraz ścieżki Go Global maksymalnie 400.000,00 zł  na startup.

Zakładane rezultaty projektu:

Zakłada się, że w ramach zamierzonych rezultatów program Startup Spark 3.0 obejmie wsparciem o charakterze akceleracyjnym i post-akceleracyjnym co najmniej 44 startupy. W okresie realizacji projektu (II kwartał 2024 – I kwartał 2026) zakłada się przeprowadzenie pięciu rund akceleracyjnych z czego co najmniej dwie obejmować będą ścieżkę Go Global.

Całkowity koszt realizacji projektu: 18 923 283,25 zł
Kwota dofinansowania: 17 927 620,00 zł

Projekt re_d: rethink digital – Central Poland Digitalisation Hub

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. realizuje projekt re_d: rethink digital – Central Poland Digitalisation Hub, który jest jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Programu „Cyfrowa Europa” na lata 2021-2027 oraz współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027, Priorytet II, Środowisko sprzyjające innowacjom, działanie 2.22 „Współfinansowanie działań EDIH”.

Projekt Hubu Transformacji Cyfrowej realizujemy wspólnie z Partnerami w postaci przedstawicieli: ośrodków badawczo-rozwojowych, dojrzałego biznesu oraz młodych firm technologicznych: Ericsson, ICsec, Leads, Politechnika Łódzka, Red Ivy, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny, Związek Cyfrowa Polska.

Hub stanowić będzie centrum edukacji, doradztwa i implementacji usług do MŚP z obszarów nowoczesnych technologii, takich jak: metaverse, VR/AR, cyberbezpieczeństwo, blockchain, sztuczna inteligencja, robotyka i automatyka.

W ramach projektu ŁSSE wraz z Partnerami będzie wspierać małe i średnie firmy w transformacji cyfrowej, proponując 50 rodzajów usług takich jak:

  • szkolenia, demonstracje, wdrożenia,
  • rozwój kompetencji,
  • usługi Test Before Invest,
  • wsparcie w szukaniu źródeł finansowania projektów cyfryzacyjnych,
  • działania związane z budowaniem lokalnych ekosystemów innowacji.

Grupa docelowa dla Rethink Digital Hub to 80 MŚP z regionu Centralnej Polski (województwo łódzkie, część województwa mazowieckiego i część województwa wielkopolskiego), w tym inwestorzy ŁSSE oraz startupy, które już dziś stanowią główny segment klientów Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Efektem Projektu będzie podniesienie kompetencji cyfrowych i wdrożenie rozwiązań cyfryzacyjnych w 80 MŚP, które skorzystają z usług w zakresie nowoczesnych technologii, oferowanych w ramach projektu.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Wartość projektu: 22 040 012,08 zł
Wysokość wkładu funduszy europejskich: 20 164 646,27 zł